03/03/2024
Aktualności Kultura

Nagrody za recytację poezji [Zdjęcia]

Nagrody za recytację poezji [Zdjęcia]

W sali Lęborskiego Centrum Kultury Fregata rozstrzygnięto VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Wiosenny Powiew Poezji” im. Gustawa Holoubka. Laureaci, oprócz pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych, wezmą także udział w warsztatach aktorskich z Rafałem Ostrowskim, aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni.

reklama

VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Wiosenny Powiew Poezji” im. Gustawa Holoubka został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lęborku. Finał konkursu odbył się wczoraj, 24 kwietnia, w sali Lęborskiego Centrum Kultury Fregata. Wydarzenie powróciło do Lęborka trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, a jego uczestnikami mogli być uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku od 6 do 19 lat z powiatu lęborskiego. Jedna placówka mogła zgłosić maksymalnie dwóch uczestników w każdej kategorii wiekowej, których zadaniem było przygotowanie prezentacji jednego utworu poetyckiego. Tematyka wiersza była dowolna i niekoniecznie związana z wiosną.

Przewodniczącym jury był Adam Wiśniewski, doktorant Wydziału Zarządzania UG. W składzie komisji znaleźli się też Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Lęborku oraz Bogdan Libich, były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku. Zwycięzcom nagrody wręczyli burmistrz Witold Namyślak i sekretarz miasta Marian Kurzydło, a konkurs muzycznym występem uświetnił Piotr Sadkowski.

W kategorii uczniów z klas I-IV najlepsza okazała się Anna Pietruszyńska z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, za wiersz Tadeusza Śliwiaka „Wilk u dentysty”. Wśród uczniów z klas V-VIII pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Jereczek ze Szkoły Podstawowej w Maszewie, za wiersz Antoniego Kucharczyka „Łzy kapłańskie”. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Zuzanna Jereczek z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Lęborku, za wiersz Adama Asnyka „Na zgon poezji”.

Wyniki konkursu:

KATEGORIA: KLASY I – IV

I miejsce Anna Pietruszyńska z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, za wiersz Tadeusza Śliwiaka „Wilk u dentysty”

II miejsce Aleksandra Murawska z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, za wiersz Jana Brzechwy „Sum”

III miejsce Lena Czaja ze Szkoły Podstawowej w Maszewie, za wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”

III miejsce Bianka Klinkosz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bukowinie, za wiersz Agnieszki Frączek „Co za jeleń”

KATEGORIA: KLASY V – VIII

I miejsce Krzysztof Jereczek ze Szkoły Podstawowej w Maszewie, za wiersz Antoniego Kucharczyka „Łzy kapłańskie”

II miejsce Amelia Jadowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku, za wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Pochwała spania”

III miejsce Agnieszka Piasecka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bukowinie, za wiersz Adama Mickiewicza „Lilije”

KATEGORIA: SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce Zuzanna Jereczek z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Lęborku, za wiersz Adama Asnyka „Na zgon poezji”

II miejsce Adam Wierczyński z Powiatowego Centrum Edukacji im. E. Kwiatkowskiego w Lęborku, za wiersz Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”

Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w każdej kategorii wiekowej. Oprócz pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureaci wezmą udział w warsztatach z aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni, Rafałem Ostrowskim.

Nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, WIFOT, Centrum Rozwoju Osobistego MODUS, Farma Alexa i Park Dinozaurów w Łebie. O słodkie przekąski dla uczestników i jurorów zadbała piekarnia Wenta.

reklama

Zdjęcia: MDK Lębork i UM Lębork

reklama
POLECAMY
 
close-link