16/06/2024
Biznes

Jak wybrać najlepszy telewizor

Jak wybrać najlepszy telewizor

Twój nowy telewizor może być najlepszym przyjacielem Twojej rodziny przez wiele lat. Nie jest to więc zakup tostera – chcesz go dobrze wybrać i o tym właśnie jest nasz Przewodnik po zakupach telewizorów.

reklama

Rozmiar ekranu: Znalezienie najlepszego miejsca

Zastanów się, ile osób w Twojej rodzinie zazwyczaj ogląda jednocześnie i gdzie zamierzasz umieścić swój nowy telewizor. Następnie wybierz największy rozmiar ekranu, który zmieści się w tej przestrzeni.Obecnie, biorąc pod uwagę cenę, wydajność i typowy pokój dzienny, najlepszym rozwiązaniem jest rozmiar między 55 a 65 cali. Wielkość ekranu zależy także od tego, jak blisko ekranu siedzisz. Jeśli widzisz piksele jesteś za blisko. Powinieneś siedzieć w odległości trzykrotnie większej niż wysokość ekranu w przypadku HD i tylko 1,5 wysokości w przypadku 4K Ultra HD. Innymi słowy, możesz siedzieć dwa razy bliżej telewizora 4K UHD.

Rozdzielczość ekranu: 8K, 4K czy HD ?

Rozdzielczość to liczba pikseli tworzących obraz, wyrażona w rzędach i kolumnach. Więcej pikseli to ostrzejszy obraz i drobniejsze szczegóły. Przez wiele lat standardem była rozdzielczość 1920 x 1080, zwana full HD. Producenci telewizorów szybko przechodzą na telewizory Ultra HD (zwane też 4K). Modele 4K mają cztery razy więcej pikseli niż obecne ekrany HDTV. Mówimy tu o 2160 liniach poziomych, czyli 3840 x 2160 pikseli. Największą zaletą telewizorów 4K jest to, że małe obiekty na ekranie mają więcej szczegółów, w tym ostrzejszy tekst. Ogólnie rzecz biorąc, obraz wydaje się bogatszy i bardziej realistyczny niż na telewizorze HD; www.ogloszenia24m.pl

Rozdzielczość 8K: Wstrzymaj się

Jeśli myślałeś, że skok do rozdzielczości 4K był niesamowity, będziesz zaskoczony rozdzielczością 8K, która jeszcze bardziej podnosi poziom szczegółowości dzięki rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. Cała ta oszałamiająca szczegółowość jest niesamowita, ale wciąż brakuje jej istotnego elementu: Treści. Nie ma jeszcze filmów w rozdzielczości 8K, które można by kupić.

HDR: Kup go, jeśli chcesz mieć najwięcej kolorów

HDR to nowa cecha telewizorów 4K Ultra HD. Jest to skrót od High Dynamic Range (wysoki zakres dynamiki), i odnosi się do zdolności dostarczania większej liczby kolorów, większego kontrastu i większej jasności. HDR jest zasadniczo ulepszeniem formatu 4K, czyli Ultra HD (nie dotyczy odbiorników HD 1080p).

Częstotliwość odświeżania: Szybciej znaczy lepiej

Częstotliwość odświeżania wyrażona w hercach (Hz) określa, ile razy na sekundę obraz jest odświeżany na ekranie. Standardowa częstotliwość wynosi 60 razy na sekundę, czyli 60 Hz. Jednak w przypadku scen z szybko poruszającymi się obiektami, częstotliwość odświeżania 60 Hz może sprawić, że obraz będzie nieostry, szczególnie w telewizorach LCD HDTV. Dlatego, aby uzyskać bardziej solidny obraz, producenci podwoili częstotliwość odświeżania do 120 Hz (a w niektórych przypadkach nawet do 240 Hz).

HDMI – Postaw na więcej

Zwróć uwagę na liczbę wejść HDMI w telewizorze. Producenci, chcąc obniżyć koszty, mogą oferować mniejszą liczbę gniazd HDMI z tyłu. Te porty mogą się szybko wyczerpać: Dodaj do tego soundbar, konsolę do gier, a wykorzystasz już trzy porty.

Smart TV

Większość telewizorów, które teraz kupisz, będzie miała wbudowane Wi-Fi, dzięki któremu będziesz mógł połączyć się z usługami internetowymi, takimi jak Netflix, pobierać filmy na żądanie, grać w gry, a nawet pisać na Facebooku. Najnowsze modele potrafią nawet wyszukiwać treści w serwisach streamingowych i programach na żywo w telewizji kablowej i satelitarnej. Aplikacje do strumieniowania dostępne w telewizorach inteligentnych to także jeden z najlepszych sposobów na znalezienie i korzystanie z treści 4K i HDR.

reklama