15/07/2024
Sport

Szybka utrata wagi, dieta i skutki

Szybka utrata wagi, dieta i skutki

Szybka utrata wagi może być szybka i łatwa – jeżeli wierzysz reklamom. Wymyślne diety i suplementy odchudzające obiecują, że w krótkim czasie uzyskasz szczuplejsze ciało Jakie są zagrożenia związane z tak szybką utratą wagi?

reklama

Tabletki i suplementy diety

Dziesiątki suplementów diety obiecują przyspieszenie utraty wagi. Ogólnie rzecz biorąc blokują wchłanianie składników odżywczych, zwiększają metabolizm lub spalają tłuszcz.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii

Jedną ze sprawdzonych metod szybkiej utraty wagi jest nadzorowana przez lekarza dieta o bardzo niskiej zawartości kalorii. Większość wiedzy na temat szybkiej utraty wagi pochodzi z badań osób stosujących tę dietę esomed.pl

Jakie są zagrożenia związane z szybką utratą wagi ?

Szybkie odchudzanie stawia przed ciałem duże wymagania fizyczne. Możliwe poważne zagrożenia obejmują:

  • Kamienie żółciowe, które pojawiają się u 12% do 25% osób tracących duże ilości wagi w ciągu kilku miesięcy.
  • Odwodnienie, którego można uniknąć, pijąc dużo płynów
  • Niedożywienie, zwykle spowodowane brakiem wystarczającej ilości białka przez kilka tygodni
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, które rzadko mogą zagrażać życiu.
  • Inne efekty uboczne szybkiej utraty wagi to m.in: bóle głowy, drażliwość, zmęczenie, zawroty głowy, zaparcia, nieregularność miesiączek, wypadanie włosów, utrata mięśni.

Czy gwałtowne odchudzanie to dobry pomysł ?

Szybkie odchudzanie może mieć złe skutki, ale podobnie jest z otyłością. Z tego powodu diety o bardzo niskiej zawartości kalorii są uważane za rozsądną opcję odchudzania dla osób z otyłością (o wskaźniku masy ciała (BMI) powyżej 30), które potrzebują szybkiej utraty wagi w konkretnym celu, takim jak operacja odchudzająca.

Posiłki są zbilansowane pod względem odżywczym i pozwalają bezpiecznie stracić od 15% do 25% masy ciała w ciągu 12 tygodni. Dotyczy to osób, które ukończą program: 25% do połowy osób nie kończy programu. Waga powraca po przerwaniu diety i dzieje się to bardzo szybko; większość ekspertów twierdzi, że najlepiej jest przyjąć bardziej zrównoważone podejście do utraty wagi, porównywalne z tym, jakie występuje w przypadku zwykłych diet.

Głodzenie się z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak jesteś zdrowy, to krótki okres ekstremalnego ograniczenia kalorii raczej ci nie zaszkodzi. Powinieneś powiedzieć lekarzowi, co robisz, i upewnić się, że w Twojej diecie znajduje się białko (od 70 do 100 gramów dziennie). Przyjmuj multiwitaminę i jedz produkty bogate w potas (pomidory, pomarańcze, banany).

Pamiętaj też, że diety awaryjne rzadko pomagają w osiągnięciu trwałej, zdrowej wagi. Większość ludzi od razu przybiera na wadze.

(artykuł partnera)

reklama