reklama
reklama
Aktualności

Pierwsza umowa na energię dla „Nordy” podpisana…

Pierwsza umowa na energię dla „Nordy” podpisana…

Kiedy grudniowy mrok spowija świat, kwestia bezpieczeństwa energetycznego zyskuje dodatkowy priorytet. Uspokajamy, Gdynia zadbała o ciągłość dostaw energii w 2023 roku i 16.12.br podpisała ze spółką Energa-Obrót SA umowę na dostawę energii elektrycznej dla lokali i obiektów całej grupy zakupowej „Norda”. Dodatkowo wysoka stawka za 1 MWh obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo. Wrześniowy przetarg na dostawę energii elektrycznej dostarczył sporo emocji. Pomimo wspólnego działania kilkudziesięciu samorządów i jednostek publicznych w grupie zakupowej „Norda”, jedyna oferta w postępowaniu na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku przekroczyła zaplanowaną na ten cel kwotę. Jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

reklama

Jak stwierdził ostatnio Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, bezpośrednio odpowiedzialny za sprawy energetyczne i oświetlenie miasta… „Rosnąca inflacja i wojna za wschodnią granicą nasilają kryzys energetyczny, który już uderza w końcowych użytkowników. Państwowa spółka Energa-Obrót SA zaproponowała na 2023 rok cenę ponad pięciokrotnie wyższą niż aktualna (2022) stawka za megawatogodzinę. W ten sposób bieżąca cena 464 złotych netto za MWh „urosła” aż do 2450 złotych netto za MWh. Na szczęście ta cena obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo785 zł netto plus akcyza, plus VAT 23%, co daje 972 zł brutto. Stale modernizowane w kierunku bezpieczeństwa, ekologii i oszczędności, oświetlenie uliczne jest dla nas jednym z priorytetów, dlatego dołożyliśmy starań, aby zapewnić ciągłość dostawy energii również do tego obszaru…”.

Z końcem roku szykuje się też kolejne ważne rozstrzygnięcie. Trwa postępowanie, mające na celu wyłonienie dostawy energii na potrzeby oświetlenia ulicznego. Sprostanie podwyżkom cen energii, w połączeniu z podwyżkami dotyczącymi też innych podstawowych wydatków, oznacza dla lokalnych samorządów konieczność poszukiwania radykalnych oszczędności poprzez intensywne planowanie, edukację i długofalowe strategie, które docelowo pozwolą mieszkańcom naszego miasta oraz powiatu cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa NORDA to aktualnie 43 uczestników, którzy łącznie korzystają z aż 4289 punktów odbioru energii elektrycznej o wolumenie sięgającym aż 92697,5 MWh.

Od 2014 r. miasto Gdynia pełni rolę lidera grupy „Norda”, w której skład wchodzą też samorządy z terenu powiatu wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

Źródło informacji: gdynia.pl, zdjęcie: pixabay

POLECAMY
 
close-link