03/03/2024
Aktualności

Pierwsza umowa na energię dla „Nordy” podpisana…

Pierwsza umowa na energię dla „Nordy” podpisana…

Kiedy grudniowy mrok spowija świat, kwestia bezpieczeństwa energetycznego zyskuje dodatkowy priorytet. Uspokajamy, Gdynia zadbała o ciągłość dostaw energii w 2023 roku i 16.12.br podpisała ze spółką Energa-Obrót SA umowę na dostawę energii elektrycznej dla lokali i obiektów całej grupy zakupowej „Norda”. Dodatkowo wysoka stawka za 1 MWh obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo. Wrześniowy przetarg na dostawę energii elektrycznej dostarczył sporo emocji. Pomimo wspólnego działania kilkudziesięciu samorządów i jednostek publicznych w grupie zakupowej „Norda”, jedyna oferta w postępowaniu na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku przekroczyła zaplanowaną na ten cel kwotę. Jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

reklama

Jak stwierdził ostatnio Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, bezpośrednio odpowiedzialny za sprawy energetyczne i oświetlenie miasta… „Rosnąca inflacja i wojna za wschodnią granicą nasilają kryzys energetyczny, który już uderza w końcowych użytkowników. Państwowa spółka Energa-Obrót SA zaproponowała na 2023 rok cenę ponad pięciokrotnie wyższą niż aktualna (2022) stawka za megawatogodzinę. W ten sposób bieżąca cena 464 złotych netto za MWh „urosła” aż do 2450 złotych netto za MWh. Na szczęście ta cena obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo785 zł netto plus akcyza, plus VAT 23%, co daje 972 zł brutto. Stale modernizowane w kierunku bezpieczeństwa, ekologii i oszczędności, oświetlenie uliczne jest dla nas jednym z priorytetów, dlatego dołożyliśmy starań, aby zapewnić ciągłość dostawy energii również do tego obszaru…”.

Z końcem roku szykuje się też kolejne ważne rozstrzygnięcie. Trwa postępowanie, mające na celu wyłonienie dostawy energii na potrzeby oświetlenia ulicznego. Sprostanie podwyżkom cen energii, w połączeniu z podwyżkami dotyczącymi też innych podstawowych wydatków, oznacza dla lokalnych samorządów konieczność poszukiwania radykalnych oszczędności poprzez intensywne planowanie, edukację i długofalowe strategie, które docelowo pozwolą mieszkańcom naszego miasta oraz powiatu cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa NORDA to aktualnie 43 uczestników, którzy łącznie korzystają z aż 4289 punktów odbioru energii elektrycznej o wolumenie sięgającym aż 92697,5 MWh.

Od 2014 r. miasto Gdynia pełni rolę lidera grupy „Norda”, w której skład wchodzą też samorządy z terenu powiatu wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

Źródło informacji: gdynia.pl, zdjęcie: pixabay

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link