13/04/2024
Biznes

Obowiązkowe opłaty związane z posiadaniem auta w Holandii

Obowiązkowe opłaty związane z posiadaniem auta w Holandii

Dziś trudno obyć się bez samochodu i to niezależnie od miejsca zamieszkania. Sprowadzając auto do Holandii podczas przeprowadzki lub nawet kupując pojazd już na miejscu, warto wiedzieć nieco o obowiązkowych opłatach, aby móc przygotować się na nie choćby pod kątem finansowym. Podstawowym wydatkiem jest ubezpieczenie auta, które nie różni się znacznie od polskich obowiązkowych polis ubezpieczeniowych. W Holandii można się spotkać także z innymi opłatami nieobowiązującymi na terenie Polski, w tym z podatkiem drogowym oraz BPM.

reklama

Koszty ubezpieczenia pojazdu w Holandii

Obowiązkowe ubezpieczenie auta w Holandii to podstawowy wariant polisy oznaczany w tym kraju skrótem WA, który odpowiada polskiemu ubezpieczeniu OC. W ofercie holenderskich firm ubezpieczeniowych można znaleźć także rozszerzone warianty polisy, które obejmują zdarzenia takie jak na przykład kradzież samochodu, uszkodzenie przedniej szyby czy konieczność wypożyczenia auta zastępczego albo wezwania mobilnego serwisu.

Trudno jednoznacznie oszacować koszty ubezpieczenia auta w Holandii, ponieważ poszczególne oferty różnią się między sobą. Ich cena zależy przede wszystkim od modelu ubezpieczanego samochodu, doświadczenia kierowcy i zakresu wybieranej polisy.

Co ważne, podobnie jak na terenie Polski, kierowcy cieszący się latami bezwypadkowej jazdy mogą liczyć na znaczące zniżki. Polacy, którzy przeprowadzają się do Holandii, mogą przenieść do kraju kwitnących tulipanów zniżki z własnej ojczyzny. Pomóc w tym może holenderska firma ubezpieczeniowa kierująca swoją ofertę właśnie do Polaków na co dzień mieszkających i pracujących w Holandii. Polskojęzyczna obsługa ma duże doświadczenie w przenoszeniu zniżek z zagranicy, a kontakt z nią nie jest utrudniony przez barierę językową. Więcej informacji o firmie i jej ofercie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pod adresem https://polisa.nl/.

Podatek BPM dotyczący samochodów kupionych za granicą

Podatek BPM dotyczy wyłącznie pojazdów kupionych poza Holandią, a następnie sprowadzonych do tego kraju. Jeżeli samochód został w nim kupiony, podatek ten został od razu wliczony w jego cenę. Sprowadzając jednak samochód z Polski, nie można zapomnieć o jego opłaceniu. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ potwierdzenie będzie niezbędne przy rejestracji pojazdu w urzędzie.

Z podatku BPM mogą zostać zwolnieni kierowcy, którzy udowodnią, że są właścicielami sprowadzanego pojazdu od co najmniej 6 miesięcy. Nawet w takiej sytuacji nie należy jednak zaniechać konieczności wypełnienia odpowiednich dokumentów. Żeby zostać zwolnionym z opłaty, należy zgłosić taką wolę, a następnie zachować wydaną w tej sprawie decyzję jako urzędowe potwierdzenie.

Podatek drogowy obowiązkowy dla wszystkich kierowców

W Holandii wszyscy kierowcy korzystający z krajowych dróg są zobowiązani do opłaty podatku drogowego. W ten sposób pozyskuje się środki niezbędne do utrzymania nawierzchni w należytym stanie, remontu elementów infrastruktury drogowej, a także rozbudowy dróg o nowe połączenia.

Mieszkając na terenie Holandii, nie warto unikać zapłaty obowiązkowych podatków. W kraju tym za weryfikację terminowości opłat w dużej mierze odpowiada system, a więc brak kontroli drogowej czy wizyty w urzędzie nie świadczy o tym, że opóźnienie nie zostało zauważone. Konieczność wywiązania się z obowiązkowych opłat jest tu naprawdę respektowana, a nawet drobne opóźnienia mogą wiązać się z wysokimi karami finansowymi.

reklama
POLECAMY
 
close-link