30/11/2023
Aktualności

Czy morsowanie jest zdrowe [zdjęcia]

Czy morsowanie jest zdrowe [zdjęcia]

Przyglądając się łebskim morsom niejednemu pojawi się pewno „gęsia skórka” na ciele, ale… są tacy, którzy bardzo chwalą sobie ów stan rzeczy. Łebskie morsy morsują w Bałtyku, lęborskie w Jeziorze Lubowidzkim, ale niejeden z naszych czytelników zastanawia się czy morsowanie jest w ogóle zdrowe i czy morsować może każdy? Okres jesienno-zimowy jest idealnym okresem na to, by zacząć swoją przygodę z morsowaniem. Obecnie ta czynność stała się w Polsce bardzo popularna. Morsują mieszkańcy wielkich aglomeracji, jak i mniejszych miejscowości. Morsy wykorzystują zarówno niewielkie, jak i duże zbiorniki wodne, do których tylko będą mogli bezpiecznie wejść.

reklama

Gdy zaczyna się przygodę z morsowaniem, dobrze jest wiedzieć, jak trzeba się do tej czynności przygotować, by wszystko było dla nas bezpieczne. Warto też wiedzieć, że złe podejście do morsowania może skończyć się tragicznie. Priorytetem jest ubranie się w suche ubrania po czynności morsowania, przed morsowaniem – odpowiednia rozgrzewka oraz określony czas przebywania w zimnej wodzie. Morsując nie możemy być także pod wpływem alkoholu.

Morsować powinniśmy w stroju kąpielowym. Jest też dopuszczalne, by mieć włożone specjalne buty do wody, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie jest dno zbiornika, do którego chcemy wejść. Gdy w dniu morsowania wieje silny wiatr, dobrze jest pamiętać o tym, by założyć czapkę, opcjonalnie szalik i rękawiczki, gdyż to przez głowę i kończyny ucieka najwięcej ciepła. Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń lekarskich, morsować może praktycznie każdy, kto lubi takie wyzwania. Przeciwwskazaniami do morsowania są: padaczka, choroby psychiczne, choroby tarczycy, serca (krążeniowe) czy też ciąża. Przy morsowaniu szczególną uwagę muszą także mieć ludzie cierpiący na cukrzycę. Nie zaleca się także morsowania, gdy osoba ma skłonności do drętwości nóg, gdyż może to być niebezpieczne dla jej życia w tak zimnej wodzie. Skurcze, które mogłyby powstać w lodowatej wodzie, mogą być niebezpieczne w tej sytuacji. Morsować należy bezpiecznie i dozować organizmowi wejście do zimnej wody.

Na morsowanie należy przyjść wypoczętym. Ze względu na to, że morsować można tylko w okresie jesienno – zimowym, morsy wykorzystują każdą nadającą się pogodę do tego, by skorzystać z zimnej kąpieli. Należy także pamiętać, że w tak zimnej wodzie, powinniśmy przebywać tylko przez kilka minut, by nie dostać hipotermii czy innej powiązanej z wyziębieniem choroby, która mogłaby zagrażać życiu. Przebywanie w zimnej wodzie po kilkanaście minut jest spornym tematem i w pewnym stopniu skrajną odwagą.

Warto zwrócić uwagę, że coraz większą popularność zyskuje morsowanie rodzinne. Zaczynają morsować także dzieci. Morsowania próbują także osoby w podeszłym wieku. Nie ma górnej granicy, która zabrania morsowania, jednak warto być świadomym swoich możliwości i także do tej czynności podchodzić z rozsądkiem, w zależności od stanu zdrowia i kondycji. Trzeba pamiętać o rozgrzewce przed wejściem do zimnej wody. Nie można wejść do zbiornika zaraz po zdjęciu odzieży wierzchniej. Mogłoby się to skończyć szokiem termicznym dla organizmu, który mógłby być niebezpieczny dla naszego życia. Zaczynając morsowanie, a także w późniejszym stadium warto mieć przy sobie życzliwych ludzi, którzy będą naszą asekuracją zarówno w wodzie, jak i na brzegu – wesprą nas w przypadku takiej konieczności.

Źródło informacji:  swiatpuli.pl, zdjęcia: Łebskie Morsy (FB)

reklama
reklama