08/05/2024
Aktualności

„Ofiaromaty” wchodzą do kościołów

„Ofiaromaty” wchodzą do kościołów

Coraz więcej parafii decyduje się iść z duchem czasu i umożliwia wiernym składanie ofiary przy pomocy karty płatniczej. Okazuje się jednak, że pomysł wcale nie jest nowy a pierwsze „ofiaromaty” pojawiły się we Francji już w 2016 roku. W katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały natomiast zainstalowane tego samego roku w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii, gdzie można już wpłacać datki kartą i smartfonem. Nie inaczej jest na Węgrzech. „Elektroniczna taca” stanęła w kościele pod wezwaniem Serca Jezusowego w Budapeszcie.

reklama

Wkrótce potem na podobny pomysł wpadały również i polskie parafie. Pierwsza była jezuicka parafia w Jastrzębiej Górze, która w połowie 2018 roku dołączyła do programu „Polska Bezgotówkowa”. Ofiarę przy pomocy karty można w Polsce złożyć też m.in. w warszawskim kościele dominikanów i w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie i wielu innych kościołach.

Zdaniem Konferencji Episkopatu Polski, ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje powszechne miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła. Wpłata za pośrednictwem „ofiaromatu” nie różni się od płatności zbliżeniowej w sklepie. Polacy bardzo szybko polubili płatności zbliżeniowe. Według danych Narodowego banku Polskiego praktycznie 100 % terminali pracujących w naszym kraju obsługuje tego typu płatności. Dlatego wpłata poprzez ofiaromat nie będzie dla wiernych żadnym nowym doświadczeniem. Urządzenie jest proste w obsłudze i z łatwością pozwala na złożenie ofiary. Polski Kościół katolicki zdaje sobie sprawę z tych trendów i dlatego od dłuższego już czasu dyskutuje nad powszechnym wprowadzeniem terminali płatniczych w krajowych parafiach. Ofiaromaty zwane też „datkomatami” znalazły się już także w ofercie religijnych sklepów internetowych, gdzie można je nabyć w cenie 5000 zł. Kiedy zatem podobne „ofiaromaty” pojawią się i w kościołach naszego powiatu ?

Źródło informacji: businessinsider.com.pl, liturgiczny.pl;zdjęcia: spidersweb.pl, facebook

reklama
reklama