Aktualności

Trwa budowa tanich mieszkań na wynajem… 

Trwa budowa tanich mieszkań na wynajem… 

Przy ul. Obrońców Wybrzeża w Lęborku trwa budowa tanich mieszkań na wynajem. W niedzielę 18 września br. Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka spotkał się z Arkadiuszem Urbankiem – Prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Spotkanie dotyczyło postępu prac budowy budynku mieszkalnego, które są obecnie na etapie budowy hali garażowej i podziemia. Do 10.2023 r. powstanie dwuklatkowy, czterokondygnacyjny budynek z podziemną halą garażową i dwoma windami, w którym znajdzie się 40 mieszkań 1 (33 m²), 2 (36-48 m²) i 3 pokojowych (65 m²). Wokół budynku zagospodarowany zostanie teren. W ramach inwestycji powstaną miejsca parkingowe, droga dojazdowa i chodnik.

reklama

W ramach rozpoczętej inwestycji powstaną mieszkania wykończone, gotowe do zamieszkania. Najemca będzie mógł zamieszkać bez konieczności przeprowadzenia prac  wykończeniowych. W mieszkaniach zamontowana będzie armatura łazienkowa, dodatkowo kuchnia wyposażona będzie w kuchenkę oraz zlewozmywak. W pokojach podłogi wykończone będą panelami, natomiast w łazience płytkami gresowymi. Ściany i sufity wykończone gładzią i zagruntowane w kolorze białym. Stawka za czynsz za 1 m² pow. użytkowej lokalu ma wynosić ok. 11.00 zł.

Miasto Lębork na ten cel pozyskało 1 mln 70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 4 mln 588 zł tys. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Do końca 2024 r. w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego powstanie w Lęborku 100 tanich mieszkań pod wynajem (budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża, dwa przy Mieszka I bis oraz przy ul. Stryjewskiego 12). Program budowy mieszkań na wynajem to oferta skierowana m. in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Cześć lokali przeznaczonych została również dla osób po 60 roku życia. Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania będą mogły zamieszkać w nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności.

Źródło informacji: UM w Lęborku, zdjęcia: UM i LTBS

reklama

1 Komentarz

  Szanowni Państwo, takie lokale mieszkaniowe powinny być zawsze budowane. Wydaje się niby oczywistym, że taki rodzaj „opieki lokalnego państwa” jest bezpieczniejszy od wynajmu mieszkania od prywatnego właściciela takich budynków. Powinna być 100% pewność, że taki model nie zostanie z czasem zmieniony i Państwo nie sprzeda swojej własności, czy to całości, czy też pojedynczym właścicielom lokali. Oczywiście każdy chciałby być panem swojego mieszkania – to rozumiem, ale w tym programie wyraźnie mówimy o mieszkaniach na wynajem. Moim zdaniem, ten program ma sens wtedy, gdy będziemy się twardo trzymać tej reguły – byłoby to społecznie sprawiedliwe. Oczywiście mówimy o tej formie tutaj bardzo ogólnikowo, a diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. no i na te szczegóły powinniśmy zwrócić uwagę, a przede wszystkim na całkowite koszty, które wchodzą do czynszu.
  Stąd kilka moich pytań / może i dziecinnych i małostkowych, ale jednak pytań/:

  1. Jaki procent całkowitego kosztu budowy takich mieszkań na wynajem, budowy zaplanowanej do końca roku 2024, stanowi ta dotacja i ten kredyt?:
  2. Prognozowana kwota czynszu za 1 m2 wydaje się za bardzo optymistyczna i podana z dużym wyprzedzeniem co do możliwej spodziewanej rzeczywistości wzrostu kosztu najmu za 1 m2 , szczególnie przy tak wykończonych lokalach i dodatkach jak np. garaż, czy winda.
  3. Jeśli jest to program tanie mieszkania na wynajem, to skąd się bierze możliwość wykupu mieszkania na własność – to jest zaprzeczenie istoty programu.
  5. Jeśli ma to być program dla młodych małżeństw /choć nie tylko/, czy też osób zamierzających założyć rodzinę, to czy będzie jakaś forma weryfikacji, która wykluczy np. osoby, które już mają gdzieś swoje gniazdka np. własnościowe i będą na tym korzystać finansowo i drugi przypadek, fragmentarycznie połączony z pierwszym, skąd będzie wiadomo, że młody człowiek, osoba jeszcze niezamężna, rzeczywiście założy w niedalekiej przyszłości rodzinę, to raz, a dwa, że druga połówka nie zrezygnuje z zawarcia ślubu po podpisaniu umowy najmu, lub zdecyduje się – ona lub przyszły małżonek – do zamieszkania w innym mieście.
  Nie wspomniałem jeszcze o tym, czy np. młodzi ludzie, którzy zamieszkają w takich lokalach, znajdą pracę w Lęborku czy też w ogóle.
  Chciałbym, żeby przyszli lokatorzy mieli zupełną pewność co do swojej przyszłości zgodnie z nazwą tego programu.

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link