08/05/2024
Aktualności

Jest odpowiedź w sprawie młyna wodnego i spichlerza solnego !

Jest odpowiedź w sprawie młyna wodnego i spichlerza solnego !

W dn. 24.08.br Burmistrz Lęborka – Witold Namyślak udzielił odpowiedzi na interpelację radnego Zbigniewa Rudyka z dn. 16.08.br w sprawie młyna wodnego i spichlerza solnego, o której była mowa tutaj > https://www.lebork24.info/2022/08/17/zbigniew-rudyk-probuje-zawalczyc-o-mlyn-i-spichlerz-solny/ 

reklama

W swojej odpowiedzi Burmistrz Miasta Lęborka napisał, jak poniżej:

  1. Gmina Miasto Lębork nie była zbywcą młyna wodnego w Lęborku. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność Skarbu Państwa.
  2. Spichlerz Solny został sprzedany w 1993 roku, w wyniku II przetargu na sprzedaż budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu, za kwotę 32.775.000 zł ! Nabywcą był Kościół Zielonoświątkowców w Lęborku.
  3. Właścicielem zamku – obecnie siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury jest Skarb Państwa. Rozmowy mające na celu przeniesienie siedziby sądu i pozyskania zamku na cele turystyczne prowadzone są już od wielu lat. Liczymy, że w przyszłości uda się zrealizować zamierzone cele i przywrócić zamek mieszkańcom i turystom.
  4. Młyn wodny obecnie stanowi własność prywatną. Burmistrz Miasta prowadzi rozmowy w sprawie nabycia przedmiotowej nieruchomości od osób, które aktualnie są właścicielami. Po wynegocjowaniu konkretnej oferty, zostanie ona przedstawiona radnym Rady Miejskiej w Lęborku, aby wspólnie zdecydować, co do przyszłości tych obiektów oraz możliwościach pozyskania środków na jego odkupienie i renowację.
  5. W kwestii wymiany okien w budynku zamku proponuję się zwrócić z pytanie do właściciela obiektu.

Reasumując, warto zwrócić uwagę na dwa aspekty powyższej odpowiedzi oznaczone tłustym drukiem. Sprawa przywrócenia zamku mieszkańcom i turystom pozostaje kwestią otwartą, podobnie zresztą jak… przejęcia młyna wodnego od aktualnych właścicieli oraz pozyskania środków na jego odkupienie i renowację. Oby jak najszybciej !

reklama
reklama

1 Komentarz

    Szanowni Państwo, ja oczekuję na odpowiedź Pana Burmistrza, kto jest obecnie właścicielem Młyna Wodnego i niestrzyżonego terenu między budynkami Zamku i Młyna, a rzeką Łebą. Jak to się stało, że ten teren leży odłogiem od wielu pokoleń lęborczan? Czy to jest wiano miasta, na posag mieszkańców? To raczej nie wystarczy.

Komentarze są wyłaczone