reklama
Biznes

Dwa tory do Słupska pod znakiem zapytania. Brakuje 750 milionów

Dwa tory do Słupska pod znakiem zapytania. Brakuje 750 milionów

PKP PLK poznało oferty na budowę drugiego toru linii kolejowej Lębork – Słupsk oraz przebudowy stacji kolejowej w Słupsku. Oczekiwania potencjalnych wykonawców są zdecydowanie wyższe od szacunków kolejarzy. W przypadki linii kolejowej Lębork – Słupsk najtańsza oferta o wartości 2,65 mld zł jest aż o 750 mln zł wyższa niż szacunki PKP PLK. Kiedy doczekamy się odbudowy dwutorowej linii rozebranej przez Rosjan po II wojnie światowej? Od tego wydarzenia minęło już 77 lat. Plany PKP to rok 2026, choć z powodów nadwymiarowych kosztów termin ten może być przesunięty.

reklama

Kolejarze na modernizację odcinka linii 202 z Lęborka do Słupska zarezerwowali kwotę 1.914.869 454,24 złotych brutto. Wpłynęło 9 ofert, z czego kilka jest bardzo zbliżonych, w przedziale 2,6 – 2,7 mld złotych. Złożyły je: Budimex, Torpol oraz ZUE wraz z NDI. Wyższe oferty przedstawiły: PPM-T (własna spółka PLK), Aldesa, Intercor, SBM i TrackTec, Strabag i Porr. Najtańsza jest warta 2,65 mld zł oferta konsorcjum z liderem ZUE z siedzibą w Krakowie. Pozostałe oferty są bardzo zbliżone. Najdroższa ofertę o wartości aż 3,35 mld zł złożyło konsorcjum SBM.

Modernizacja 50 kilometrowej linii kolejowej nr 202 na odcinku Lębork ma objąć przebudowę lub remont prawie 80 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów, wiaduktów kolejowych i drogowych. Linia zyska nową sieć trakcyjną. Na docelowo dwutorowej linii pociągi towarowe osiągną prędkość do 120 km/h, pasażerskie do 200 km/h. Stanie się tak gdyż wszystkie przejazdy kolejowe na trasie zostaną zastąpione tunelami i wiaduktami.

Plany zakładają też przebudowę i budowę nowych peronów na stacjach i przystankach: Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo, Głuszyno Pomorskie, Strzyżyno Słupskie, Damnica, Jezierzyce Słupskie. Dodatkowy dostęp do pociągów umożliwić mają nowe przystanki w Runowie, Łebieniu i projektowany do odbudowy w Siemianicach.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę