reklama
Kultura

Dzisiaj… Światowy Dzień Oceanów!

Dzisiaj… Światowy Dzień Oceanów!

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, ustanowiony w 1992 r. na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro (BRA), jednak święto to zostało oficjalnie uznane przez ONZ dopiero w 2008 r. To wspaniała okazja, aby razem cieszyć się z bogactw, które dają nam oceany, ale też by dowiedzieć się, jak każdy z nas może pomóc chronić zagrożone ekosystemy mórz i oceanów. Morza i oceany to największy obszar naszej planety, a życie na Ziemi wręcz nie mogłoby bez nich istnieć, to dzięki nim też oddychamy ! Głównym celem obchodów jest propagowanie wiedzy na temat oceanów i znajdującej się w nich flory i fauny oraz zwrócenie naszej uwagi na zagrożenia, z którymi mierzą się ekosystemy morskie.

reklama

Tego dnia przypominamy wszystkim o tym, że światowy ocean jest kolebką życia na naszej Planecie. Morza i oceany zajmują ponad 71% powierzchni Ziemi (7% oceanów pokrywa lód), surowce z oceanów zabezpieczają przetrwanie ludzkiej cywilizacji i przestrzeni  oceanu, która jest areną światowego handlu morskiego. Oceany zawierają 1,34 mld km³, czyli ok 97% wody ziemskiej. Ocean odgrywa też wreszcie podstawową rolę w regulowaniu klimatu, a jego wody to największy pochłaniacz dwutlenku węgla. Jednak, by w pełni korzystać z dóbr oceanu, musimy najpierw rozwiązać problem zanieczyszczenia wód.

W ten dzień w wielu muzeach i oceanariach na świecie odbywają się często wystawy związane z oceanami. Warto w tym miejscu zaprosić wszystkich do… Oceanarium w Łebie, które znajduje się przy ul. Kościuszki 95A. Można tu poznać podwodny świat zwierząt morskich i ryb słodkowodnych. Edukacyjna misja Oceanarium od wielu lat spełnia oczekiwania tych, którzy mają chęć poznawania podwodnego świata. W budynku Oceanarium można również zarezerwować pokój lub apartament rodzinny i milo spędzić urlop. To prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie, gdzie wczasowicze mieszkają pod jednym dachem z rekinami, murenami, piraniami i wiele innymi okazami fauny morskiej.

Oceanarium w Łebie otwarte jest w dn. od 16 czerwca do 30 września br w godz. 10:00-18:00. Bilety normalne w cenie 60 zł, ulgowe – 40 zł (dzieci do lat 3 bezpłatnie), grupowe (powyżej 20 osób) – 35 zł.  Zapraszamy !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.