reklama
Aktualności

W Kamieńcu zamienią szmaty w brykiet? Ruszyły konsultacje społeczne

W Kamieńcu zamienią szmaty w brykiet? Ruszyły konsultacje społeczne

Cykliczne pożary ogromnych hałd odpadów tekstylnych w Kamieńcu w gminie Cewice nie zniechęcają firmy Ruben Polska sp. z o.o przed budową mobilnej instalacji do produkcji brykietu opałowego z tekstyliów.

reklama

Wójt gminy Cewice Jerzy Bańka ogłosił konsultacje społeczne w ramach oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego jak czytamy w obwieszczeniu z 20 maja br. „Przebudowie, modernizacji i wyposażeniu istniejącego budynku oraz terenu w mobilną instalację do produkcji brykietu opałowego z tekstyliów”. Postępowanie wszczęto na wniosek firmy Ruben Polska Sp. z o.o. Z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy Cewice.

Do 20 czerwca 2022 roku mieszkańcy mogą składać do Urzędu Gminy ewentualne uwagi w zakresie wniosku o budowę innowacyjnej instalacji w Kamieńcu. Tuż przy planowanym zakładzie znajduje się ogromne składowisko tekstylnych odpadów mających być surowcem do produkcji brykietu opałowego. Miejsce składowania tekstyliów znane jest z ogromnych pożarów i wielotygodniowych, kosztownych akcji gaśniczych, skażeniem środowiska oraz dezorganizacją życia mieszkańców gminy.

– Jestem na etapie wydania decyzji środowiskowej w ramach produkcji brykietu, jeszcze uzupełnienia do sanepidu idą. Jeżeli będzie wydana decyzja przez Sanepid ja będę wydawał decyzję i będzie ona prawdopodobnie opinią pozytywną, bo nie mam żadnej innej możliwości. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Urząd Marszałkowski wydali decyzje pozytywne. Muszę zgodnie z prawem postępować, nie ma wyjścia – informował radnych na sesji Rady Gminy 21 kwietnia 2022 roku zrezygnowany wójt Jerzy Bańka.

Konsultacje społeczne są kolejnym, jednym z ostatnich działaniem przed wydaniem decyzji środowiskowej. Oznacza to, że temat odpadów tekstylnych w Kamieńcu szybko się nie skończy.  

Promocje i rabaty!. Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę