reklama
reklama
Biznes

„Trzynastki” trafiły już do blisko 149 tys. pomorskich emerytów i rencistów

„Trzynastki” trafiły już do blisko 149 tys. pomorskich emerytów i rencistów

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i Słupsku w terminach płatności 1, 5, 6, 10 kwietnia wypłacił dodatkowe świadczenia roczne, czyli tzw. trzynastą emeryturę blisko 149 tys. uprawnionych. Suma wypłaconych świadczeń to ponad 198 mln zł.

reklama

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur od kwietnia. Zgodnie z ustawą wynoszą one tyle, co najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca danego roku, czyli obecnie jest to 1338,44 zł brutto. W tym roku decyzją Ministerstwa Finansów trzynasta emerytura będzie nieopodatkowana. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem świadczenie „na rękę” wyniesie 1217,98 zł. Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca mieli prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać żadnych wniosków. „Trzynastka” trafi do świadczeniobiorców wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Kolejne dodatkowe świadczenia roczne ZUS wypłaci do 15, 20 i 25 kwietnia.