reklama
Aktualności

W dniach 12-14 kwietnia pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny Pieszy”

W dniach 12-14 kwietnia pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny Pieszy”

Od dziś do czwartku, na terenie całego województwa pomorskiego będą prowadzone policyjne działania „Bezpieczny Pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

reklama

W ramach zaplanowanych na najbliższe dni działań „Bezpieczny pieszy”, zwiększona ilość patroli policjantów drogówki, służb prewencji jak i funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Gminnej pojawi się na obszarach zabudowanych i poza nimi, w miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych

Głównym celem policyjnych działań jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów  oraz przypomnienie, że są oni  pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na:

– zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy,

– zgodne z przepisami poruszanie się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,

– przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym.

– wykroczenia kierujących pojazdami wobec pieszych, takich jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Ponadto funkcjonariusze będą egzekwować obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Należy też podkreślić, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych również na terenie zabudowanym. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze oświetlone, a widoczność często ograniczają kierującemu elementy architektoniczne, drzewa lub opady atmosferyczne. Nawet mały odblask poprawia widoczność pieszego i może uratować mu życie.

Policjanci apelują o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię, gdyż na przejściach dla pieszych często dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierującym przypominamy, że w rejonie przecinania się dróg pieszych i zmotoryzowanych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru, jeżeli nie ma dla nich wyznaczonego przejazdu. W każdej sytuacji należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę
POLECAMY
 
close-link