reklama
Kultura

Pojechali do Pucka na XXII Światowy Zjazd Kaszubów

Pojechali do Pucka na XXII Światowy Zjazd Kaszubów

Przez dwa dni świętowali Kaszubi podczas XXII Światowego Zjazdu Kaszubów w Pucku. Nie zabrakło na nim oczywiście delegacji z powiatu lęborskiego.

reklama

Zjazdy Kaszubów to święto i manifestacja dumy z bycia Kaszubami – obywatelami Rzeczpospolitej, z  dziedzictwa oraz współczesnych osiągnięć społeczności kaszubskiej. Wśród uczestników obecny był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk – jeden ze współorganizatorów zjazdu obok Miasta Puck, Powiatu Puckiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podczas przemarsz. Prezentacjom kaszubskich tradycji i kultury, towarzyszyły degustacje lokalnych produktów i kaszubski jarmark. Na Zielonej Plaży można było wspólnie pośpiewać pod kierunkiem Tomasza Fopke – prezesa Rady Chórów Kaszubskich, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie i jednocześnie dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, lęborczanom znanego z funkcji jurora w Pomorskich Przeglądach Kaszubskich Kolęd i Pastorałek, odbywających się w styczniu w Lęborku. Ludowym występom towarzyszyły prezentacje kabaretowe, koncerty, wystawy i regaty na zatoce Puckiej. Z Kaszubami podczas święta spotkał się również ich senacki reprezentant – Senator RP Kazimierz Kleina.

Powiat Lęborski podczas zjazdu reprezentowali: starosta Alicja Zajączkowska i członek Zarządu Powiatu – Ryszard Wenta. Stoisko promocyjne podczas jarmarku obsługiwała Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska – Łeba.