reklama
Kultura

Haft kaszubski w Starostwie

Haft kaszubski w Starostwie

W holu głównym starostwa do połowy września można oglądać wyjątkową wystawę kaszubskiego haftu.

reklama

Wystawie patronują Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Wejherowski, Wójt Gminy Linia i Burmistrz Miasta Żukowa. Składają się na nią najlepsze prace wyłonione w 26. Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego, odbywającym się od pierwszej edycji tej imprezy w Gminnym Domu Kultury w Linii.

Corocznie konkurs odbywa się w czerwcu, tak więc do lęborskiego starostwa, najwyżej ocenione prace trafiły w niespełna dwa miesiące po finale. Jak mówi Kamila Soroko, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Linii, corocznie w konkursie bierze udział kilkaset osób – dzieci młodzież i dorośli. Prezentowanych jest osiem szkół haftu kaszubskiego wraz z haftem czepcowym. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 300 prac. Wystawa w lęborskim starostwie to jedynie fragment całości, której w pełni nie da się pokazać z powodu zbyt małej powierzchni wystawienniczej. Każda plansza została wyposażona w opis, określający szkołę hafciarską.

Ciekawostką konkursu jest to, że zasięg konkursu nie ogranicza się wyłącznie do obszaru województwa pomorskiego. Zgłaszane są bowiem prace z sąsiedniego kujawsko-pomorskiego, ale również z Małopolski, Podlasia, a nawet ze Śląska. Łączy je jedno – haft kaszubski, co oznacza że sztuka haftowania w stylu szkół haftu kaszubskiego, uprawiana jest w różnych rejonach Polski.


To nie pierwszy raz, kiedy wystawa haftu gości w lęborskim starostwie. Poprzednio, w październiku ub. roku, oglądać tu można było prace wyłonione w jubileuszowej 25. edycji konkursu. Rok wcześniej (w 2019 r.), haft kaszubski był wystawiany w pomieszczeniach Stacji Kultura w Lęborku. Podobnie jak poprzednio, o należyty poziom ekspozycji zadbał Edmund Szymikowski – działacz kultury, plastyk i dokumentalista, emerytowany dyrektor GDK w Linii. Ciekawostką obecnej wystawy są bogato zdobione, przykuwające uwagę i cieszące oko damskie torebki. Zapraszamy do zwiedzania i podziwiania kunsztu mistrzyń haftu.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link