02/05/2024
Aktualności

Uwaga! Ptasia grypa w powiecie – wyznaczono zagrożone miejscowości

Uwaga! Ptasia grypa w powiecie – wyznaczono zagrożone miejscowości

Przy wjazdach do miejscowości powiatu lęborskiego, pojawiły się żółte tablice ostrzegawcze informujące o zagrożeniu ptasią grypą. Ma to związek z wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lęborku rozporządzeniem, w sprawie określenia obszaru zagrożenia wirusem grypy ptaków podtyp H5N8.

reklama

W związku ze stwierdzenie obecności wirusa w Janowiczkach, wyznaczono obszar zapowietrzony – w promieniu 3 km od ogniska oraz obszar zagrożony – w promieniu 10 km od ogniska choroby. W rozporządzeniu Powiatowy Lekarz Weterynarii wskazał konkretne miejscowości.

Czytaj także: Martwe kury w Janowiczkach. Oficjalnie potwierdzono obecność wirusa H5N8 >>

Obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska choroby wyznaczono w Gminie Nowa Wieś Lęborska miejscowości: Janowiczki, Janowice, Niebędzino, Pogorszewo, Rozgorze, Krępa Kaszubska. Obszar zagrożony grypą ptaków w promieniu minimum 10 km od ogniska choroby wyznaczono: Miasto Lębork do granicy jaką tworzy od południa droga DK6; w Gminie Nowa Wieś Lęborska miejscowości: Lędziechowo, Łebień, Krępa Kaszubska, Janisławiec, Obliwice, Garczegorze, Wilkowo Nowowiejskie, Kębłowo Nowowiejskie, Kanin, Czarnówko, Nowa Wieś Lęborska, Redkowice, Żelazkowo, Chocielewko, Leśnice, Rekowo Lęborskie; w  Gminie Wicko miejscowości: Górka, Charbrowo, Poraj, Wicko, Skarszewo, Białogarda, Kopaniewo, Gęś, Wrześcienko, Wrzeście, Zdrzewno, Maszewko, Komaszewo.

Czytaj także: Dziesiątki martwych ptaków na plaży w Łebie! Ptasia grypa w powiecie lęborskim? >>

W wyznaczonych obszarach Inspekcja Weterynaryjna określiła zalecenia, którym powinni poddać się hodowcy drobiu by uniknąć strat i zahamować postęp zakażeń. Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje o zamknięcie w pomieszczeniach do tego przeznaczonych drobiu zagrodowego na terenie całego powiatu lęborskiego. Dodatkowo, hodowcom zaleca się nie pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki; przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem; unikanie czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek).

Czytaj także: Ptasia grypa atakuje! Jest już w sąsiednich powiatach >>

Ptasia grypa to wysoce zjadliwa grypa ptaków, która jest chorobą wirusową.  Chorują na nią głównie ptaki i choć nie stwierdzono przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka, jest on niebezpieczny również dla ludzi.  Człowiek może zakazić się ptasią grypą poprzez bliski kontakt z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami lub piórami. Człowiek może przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży czy rękach, w sytuacji, kiedy nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa.

W sytuacji znalezienia martwego ptaka, najlepiej skontaktować się ze Strażą Miejską lub Gminną, lub Urzędem Gminy. Zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom. Niezwykle istotne jest wskazanie w zgłoszeniu dokładnej lokalizacji martwego zwierzęcia.

reklama