02/05/2024
Aktualności

Martwe kury w Janowiczkach. Oficjalnie potwierdzono obecność wirusa H5N8

Martwe kury w Janowiczkach. Oficjalnie potwierdzono obecność wirusa H5N8

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lęborku, poinformował w czwartek, że na terenie powiatu lęborskiego stwierdzono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Kilkadziesiąt padłych kur stwierdzono w miejscowości Janowiczki w gminie Nowa Wieś Lęborska.

reklama

Nadal nie znamy przyczyny śmierci dzikiego ptactwa w Łebie – o sprawie informowaliśmy na naszym portalu.

W starostwie powiatowym, w czwartek zwołano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono aktualną sytuację i środki zaradcze, które zostaną podjęte, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zakaźnej choroby. Zespół obradował pod przewodnictwem Alicji Zajączkowskiej – Starosty Lęborskiego. W konferencji on-line wzięli udział przedstawiciele gmin: Cewice, Wicko, Nowa Wieś Lęborska i Miasta Łeby, a także reprezentanci policji, straży pożarnej, Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

W związku ze stwierdzenie obecności wirusa w Janowiczkach, na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony- w promieniu 3 km od ogniska oraz obszar zagrożony – w promieniu 10 km od ogniska choroby. Obejmie również gminę Wicko oraz miasto Lębork. W wyznaczonych obszarach Inspekcja Weterynaryjna określiła zalecenia, którym powinni poddać się hodowcy drobiu by uniknąć strat i zahamować postęp zakażeń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje o zamknięcie w pomieszczeniach do tego przeznaczonych drobiu zagrodowego na terenie całego powiatu lęborskiego. Dodatkowo, hodowcom zaleca się nie pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki; przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem; unikanie czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek).

Ptasia grypa to wysoce zjadliwa grypa ptaków, która jest chorobą wirusową.  Chorują na nią głównie ptaki i choć nie stwierdzono przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka, jest on niebezpieczny również dla ludzi.  Człowiek może zakazić się ptasią grypą poprzez bliski kontakt z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami lub piórami. Człowiek może przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży czy rękach, w sytuacji, kiedy nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa.

W sytuacji znalezienia martwego ptaka, najlepiej skontaktować się ze Strażą Miejską lub Gminną, lub Urzędem Gminy. Zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom. Niezwykle istotne jest wskazanie w zgłoszeniu dokładnej lokalizacji martwego zwierzęcia.

reklama