14/04/2024
Biznes

ZUS na Pomorzu wypłacił prawie 307 mln zł „postojowego”

ZUS na Pomorzu wypłacił prawie 307 mln zł „postojowego”

Pomorskie oddziały Zakład Ubezpieczeń Społecznych (gdański i słupski) wypłacił prawie 158 tys. świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne w łącznej kwocie blisko 307 mln zł.

reklama

ZUS wypłaca świadczenia postojowe od 15 kwietnia. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco tak, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej i trafiały do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa. 

Do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia. Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić jeszcze kilka warunków m.in. na wniosku składanym w lipcu przychód w czerwcu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w maju).

Jeżeli zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o świadczenie postojowe, uprawniony, o ile spełnia pozostałe, będzie mógł samodzielnie złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS. Przepis ten wejdzie w życie 24 lipca 2020 r.

Świadczenie postojowe może być wypłacane nie więcej niż trzy razy. Warunkiem otrzymania postojowego kolejny raz jest złożenie oświadczenia przedsiębiorcy lub wykonującego umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna, wykazana we wcześniejszym wniosku, się nie poprawiła. Ocenia to sam wnioskodawca.

Świadczenie wynosi 2080 zł, ale przedsiębiorcy na karcie podatkowej, jednocześnie zwolnieni z VAT, otrzymają 1300 zł, a osoby wykonujące umowy  cywilnoprawne, z przychodem poniżej 1300 zł, otrzymają sumę przychodów z niezrealizowanych umów.

Od 24 czerwca wnioski o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej, w tym o świadczenie postojowe można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Pozwala to uniknąć błędów, ponieważ dane osoby wypełniającej wniosek podstawiają się automatycznie a system pilnuje aby wszystkie informacje były uzupełnione i nie pozwala na przesłanie błędnego lub niekompletnego dokumentu.

Na naszej stronie internetowej www.zus.pl zamieszczona jest instrukcja, jak krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil w placówce ZUS, pomogą im w tym pracownicy Zakładu.

Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili na PUE. To rekordowy przyrost, dotychczas przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już blisko 4,5 miliony profili.

red

reklama
POLECAMY
 
close-link