08/05/2024
Aktualności

Plany lęborskich przewodników PTTK

Lęborscy przewodnicy rozpoczęli w minioną sobotę w swojej siedzibie w Stacji KULTURA swój nowy rok. Pierwsze zebranie 2017 r. prowadził Ireneusz Krawiec, nowy szef  Koła Przewodników PTTK w Lęborku.

reklama

W programie spotkania ujął najważniejsze sprawy: zaplanowanie działania na rok bieżący, omówienie wyjazdu na Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego i weryfikację uprawnień pilota „po nowemu”.

Zebranie było też, jak zwykle na początku każdego roku, okazją do opłacenia składek członkowskich. Z tym lęborscy przewodnicy nie mają problemu i nie zdarzyło się, by skarbnik Zbigniew Bąkowski miał kiedykolwiek zastrzeżenia do kolegów w tym względzie.

Pośród zadań, jakie czekają przewodników, prezes zaakcentował konieczność posiadania rachunków za oprowadzane wycieczki, by móc się nimi okazać przy kontroli Urzędu Skarbowego. Inną ważną sprawą będzie przygotowanie się do udziału w XV Pomorskim Zlocie Przewodników we wrześniu br., a najważniejszą – XXXII Zlot szkolnych kół krajoznawczo-turystycznych województwa pomorskiego w dniach 30 września – 1 października, którego organizacja spoczywa na lęborskim kole.

Uroczyste Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w tym roku organizuje Malbork. Odbędą się w nadchodzącą sobotę 25 bm. W ubiegłym roku tę przyjemność miało Wejherowo, a w 2015 – Lębork. Kol. prezes zaproponował wspólny przejazd autokarem. Po oficjalnej uroczystości malborscy przewodnicy proponują  gościom zwiedzenie kościoła zamkowego pw. NMP oraz dwu wystaw: „Orient. Uzbrojenie perskie, indoperskie i tureckie” i „Oręż europejski od XI do XIX wieku”. Jest okazja do wzbogacenia swojej wiedzy w danym zakresie.

Informacja o weryfikacji uprawnień pilota łączy się z otrzymaniem nowych legitymacji. Należało więc złożyć identyfikatory z Urzędu Marszałkowskiego, aby potwierdzić swoje uprawnienia i móc otrzymać nowy identyfikator PTTK-owski. Przy okazji parę osób zgłosiło konieczność otrzymania nowej legitymacji PTTK.

– Zmiany spowodowane zapisami ustawy deregulacyjnej znalazły swoje odbicie w brzmieniu ustawy o usługach turystycznych. Mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której zawód pilota wycieczek jest zawodem w rozumieniu prawa polskiego – powiedział kol. Krawiec. – A nikt urzędowo nie poświadcza tych umiejętności i praktycznie każdy może pilotować wycieczki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z tak zwaną kartą frankfurcką niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie usług przewodnickich bądź pilotarskich może powodować konieczność zwrotu klientom przez organizatora turystyki kwoty do 10 procent imprezy turystycznej. Zatrudnienie pilotów wycieczek będzie jednoznacznie oznaczało uznanie przez zatrudniającego ich kwalifikacji. Stąd tak ważne jest poświadczenie wiedzy i umiejętności pilotów przez PTTK.

Przewodnicy zapoznali się już wcześniej z Zarządzeniem nr 1/2016 Sekretarza Generalnego ZG PTTK z 1 marca 2016 r. , dotyczącym realizacji działań określonych w uchwale ZG PTTK nr 175/XVIII/2015 z 17 października 2015 r. w sprawie Regulaminu szkolenia i egzaminowania kandydatów na pilotów wycieczek oraz nadawania uprawnień pilota wycieczek PTTK. Także z tym punktem  załącznika do tej uchwały, który określa zadania, prawa i obowiązki pilota wycieczek PTTK. Prezes tylko przypomniał o obowiązku ich przestrzegania.

Z okazji 50-lecia Słowińskiego Parku Narodowego prezes Koła wystosował w swoim i kolegów imieniu list gratulacyjny do Marka Sobockiego, dyrektora SPN. Pozwolę sobie ten list zacytować, gdyż nie tylko lęborscy przewodnicy są dumni z tej największej atrakcji turystycznej na naszym terenie.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

reklama

reklama