reklama

Oddalone zaledwie o 12 kilometrów od Lęborka miejsce pamięci w gminie Nowa Wieś Lęborska – Cmentarz Jeńców Rosyjskich w Niebędzinie (niem. Wobensin) – znajduje się na uboczu historycznych wędrówek.

Na położony na zachód od Niebędzina cmentarz przy leśnej drodze w kierunku Żelazkowa najłatwiej trafić kierując się asfaltową a później betonową drogą w dół przez las od strony Niebędzina lub leśną drogą od strony Żelazkowa, ewentualnie Redkowic.

reklama

Skąd na naszym terenie rosyjscy jeńcy? To historia z I Wojny Światowej. Pod Niebędzinem mieścił się obóz jeniecki. Skoszarowani w barakach więźniowie wykorzystywani byli do prac polowych, leśnych, budowy dróg czy melioracji rozległego podmokłego terenu. Niedaleko obozu mieścił się cmentarz. To na nim chowano rosyjskich jeńców.

W 2010 roku cmentarz został odnowiony i ogrodzony. Układ mogił jest całkowicie zatarty, na cmentarzu rosną duże drzewa. W centralnym punkcie znajduje się ponad dwumetrowy pomnik z metalowym prawosławnym krzyżem i tablicą w języku polskim, rosyjskim i niemieckim. Cmentarz jest zadbany, przy drodze, kilkadziesiąt metrów od cmentarza umieszczono dużą tablicę informacyjną ułatwiająca znalezienie miejsca pamięci.

Na pierwszym zdjęciu stan na rok 1935, kolejne stan obecny.

Komentarze