reklama
Kultura

Zespół Levino świętuje 35 lat działalności

Zespół Levino świętuje 35 lat działalności

Jubileusz 35-lecia działalności obchodzi w tym roku Kaszubski Zespół Regionalny „Levino”. Kolejna rocznica była okazją do miłego spotkania w groie przyjaciół.

Zespół „Levino” powstał w 1986 roku w Lęborku, przy miejscowym oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pod nazwą Zespół Regionalny Levino (nazwa zespołu nawiązuje do pierwotnej słowiańskiej nazwy miasta Lębork). Od 1996 r. zespół działał przy Franciszkańskim Duszpasterstwie Kaszubów, natomiast od 2003 r. przy Lęborskim Stowarzyszeniu św. Jakuba Apostoła.

reklama

Levino to zespół wokalno-instrumentalny, w którego repertuarze znajdują się przede wszystkim piosenki kaszubskie – zarówno te stare, jak i nowe. Oprócz tego, zespół posiada bogaty repertuar śpiewanych także w języku polskim pieśni religijnych i patriotycznych.

Kaszubski zespół aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju przeglądach i festiwalach. Regularnie swoimi występami uświetnia nie tylko lokalne festyny, dożynki i odpusty. Levino cyklicznie bierze udział w takich imprezach, jak Międzynarodowe Spotkania z Folklorem “Muzyka Regionów” w ramach obchodów Dni Jakubowych. Dzięki zespołowi, kaszubska muzyka regularnie promowana jest w szkołach, przedszkolach czy też Domach Pomocy Społecznej. W swoim dorobku posiada także kilka płyt.

Komentarze