reklama
Kultura

Uczczono pamięć mieszkańców dawnego powiatu lęborskiego

Uczczono pamięć mieszkańców dawnego powiatu lęborskiego

W Słajszewie w gminie Choczewo stanął krzyż – symbol łączący protestantów i katolików. Jest uzupełnieniem kamienia pamięci, umiejscowionego dla wspomnienia wspólnego historycznego dziedzictwa.

W piątek, 27 sierpnia, na starym ewangelickim cmentarzu poświęcony został krzyż – symbol wspólnego historycznego dziedzictwa katolików i protestantów, współistniejących historycznie na tym terenie. Krzyż uzupełnił ustawiony w tym miejscu w 2013 r., staraniem Wolfganga Helbiga i jego polskich przyjaciół, kamień pamięci. Bieżący rok to również 30. rocznica podpisania przełomowej po II wojnie światowej umowy o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy rządami Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Sformalizowane umową z 17.06.1991 r. partnerstwo, na przestrzeni lat stało się inspiracją dla wielu lokalnych inicjatyw i w ogromnym stopniu zacieśniło relacje z zachodnimi sąsiadami Polski.

W poświęceniu krzyża uczestniczyli: senator Kazimierz Kleina, starosta Alicja Zajączkowska,  burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński i wójt gm. Choczewo – Wiesław Gębka. Stronę niemiecką reprezentował Wolfgang Helbig – człowiek, który wiele lat poświęcił na budowanie i pogłębianie polsko-niemieckich dobrych relacji. W dbałość o miejsce dawnego ewangelickiego cmentarza zaangażowani są mieszkańcy Słajszewa, których podczas uroczystości reprezentował sołtys tej miejscowości oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Komentarze