Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana prawa nakładająca na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Oznacza to, że nie mogą one już trafiać do pojemników na odpady niesegregowane (zmieszane), tylko do pojemnika na terenie PSZOK-u. Tak jest w teorii. W praktyce niepotrzebne ubrania nadal trafiają do zwykłych pojemników lub kontenerów, m.in. Caritasu. Problem w tym, że wiele z nich stoi przepełnionych. Urząd Miejski w Lęborku ma jednak rozwiązanie – dwa razy w roku w kilku miejscach w mieście zostaną ustawione kontenery na odzież i tekstylia. Pierwsza taka akcja odbędzie się jesienią.
Od 1 stycznia br. wszedł obowiązek segregacji dodatkowej frakcji odpadów komunalnych – odzieży i tekstyliów. Nowe przepisy wynikają z art. 3 pkt. 2 ust. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mają one służyć ograniczeniu ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększeniu recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowaniu ponownego użycia odzieży. Zgodnie z przepisami, mieszkańcy gminy są zobowiązani do segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.
Problem jednak w tym, że zamiast zawozić je do PSZOK-u przy ul. Żeromskiego, zużyta lub niepotrzebna odzież składowana jest przy przepełnionych kontenerach, m.in. Caritasu. Taka sytuacja dotyczy większości z nich, np. na ul. Okrzei, Słowackiego, Krzywoustego, a także na osiedlu Sportowa. Urząd Miejski w Lęborku znalazł jednak rozwiązanie.
– Dodatkowy kontener został mieszkańcom udostępniony w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Żeromskiego – informuje Janusz Pomorski, kierownik Referatu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Tam mieszkańcy mogą pozbywać się tego typu odpadów. Dostrzegając problem zbyt rzadkiego opróżniania pojemników na odzież udostępnionych przez firmy, takie jak Caritas czy Tesso i pojawiającego się w ich obrębie bałaganu, postanowiono o wprowadzeniu okresowych zbiórek – dwa razy w roku w kilku miejscach w mieście zostaną ustawione kontenery na odzież i tekstylia. Pierwsza taka akcja odbędzie się jesienią, a miejsca ustawienia kontenerów zostaną podane mieszkańcom do wiadomości.
Przypomnijmy, że w tej spawie interweniowaliśmy już dwa tygodnie temu. Wówczas wskazaliśmy problem przepełnionych kontenerów znajdujących się na skrzyżowaniu ul. Malczewskiego i al. Wolności. Więcej o tym czytaj:
Czytaj też:
Polska utonie w śmieciach…żadne ustawy ,uchwały nic nie zmienią…jesteśmy śmietnikiem Europy jak Bangladesz zlomowiskiem świata…pozdrawiam…
Jak zalegają ubrania w kontrnerach zadzwońcie do Zalewskiej – ona szybko oczyścić kontenery i będzie po problemie.
Przecież te kontenery od zawsze były przepełnione przed ustawa też Uważam że trzeba je zlikwidować ponieważ Caritas nie opróżnia ich regularnie Widziałam że większość miast likwiduje kontenery to zbiorowisko bałaganu
I ja mam z dwoma parami spodni lecieć aż na Żeromskiego na PSZOK? Mam jeszcze młode nogi ale na loterii nie wygrałam. Dla niektórych to bardzo daleko nie każdy ma samochód a nawet jak ma to ja bym nie jechała tylko by dwie pary spodni oddać. A starsi ludzie? Czemu władze miasta nie wezmą tego pod uwagę? Dodatkowy kontener powinien stanąć na stałe wraz z innymi i powinien być regularnie opróżniany.
Mieszkańcy Gminy Nowa Wieś mają jeszcze” lepiej „bo PSZOK mają w Czarnówku. Np. Z Lubowidza jechać do Czarnówka.