635 uczniów z powiatu lęborskiego przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Egzamin trwał 150 minut i składał się z wypracowania oraz zadań z czterech kategorii: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi oraz samokształcenie. Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego nie obowiązuje próg zdawalności. Na dzisiejszym egzaminie ósmoklasisty pojawiła się lektura „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa Ferenca Molnára.
W tym roku o około 25 proc. są wydłużone czasy trwania egzaminów dla uczniów. Jest to nowość.
Czas trwania egzaminu ósmoklasisty będzie wynosił:
- z języka polskiego – 150 minut;
- z matematyki 125 minut;
- z języka obcego nowożytnego110 minut.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło te zmiany, by dać zdającym większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych.
W środę, 14 maja, na ósmoklasistów czeka matematyka, potrwa 125 minut i obejmuje zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Następnie na zakończenie, w czwartek 15 maja, uczniowie przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego ten potrwa 110 minut.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 4 lipca, tego samego dnia absolwenci będą mogli odebrać zaświadczenia. Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku wyniósł 61 procent, czyli gorzej od tego z 2023 roku, który wyniósł 66%.