Trzy ronda oraz jeden park w Lęborku mają swoje nazwy. Decyzję w tej sprawie podjęli radni, ale uchwała została zgłoszona przez burmistrza Jarosława Litwina. Nie obyło się jednak bez dyskusji.
– Nazwy ulic i miejsc mają znaczenie. Dzięki nim można kogoś uhonorować, można lepiej określić, w którym miejscu się znajdujemy, jest to część naszej lokalnej tożsamości – tak skomentował sprawę burmistrz Lęborka, Jarosław Litwin.
W piątek Rada Miejska, dużą większością głosów, przyjęła uchwały o nadaniu nazw trzem rondom i jednemu parkowi w Lęborku. Nie obyło się jednak bez żywej dyskusji. Rada debatowała odnośnie tego, które rondo jest ważniejsze, które powinno mieć nazwę Lęborskich Rzemieślników, a które WOŚP. Chciano również nazwy zamienić miejscami ze względu na położenie rond. Jednak ten wniosek odrzucono większością głosów. Przeciwko nadaniu rondu nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeciwko był tylko radny Zbigniew Rudyk, a od głosu wstrzymała się Nikola Pobłocka.
Ostatecznie uhonorowano Lęborskich Rzemieślników, w tym roku świętujemy 80-lecie działania Cechu Rzemiosł w Lęborku. Doczekaliśmy się też Ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysł ten krążył w mieście już od wielu miesięcy.
Uhonorowano też Pogoń Lębork, najstarszy i największy klub sportowy w mieście, który również świętuje 80 lat istnienia. Tysiące sportowców, z licznych sekcji, działaczy i kibiców tworzyło jego historię. Park za starostwem będzie zaś nosił imię 1000-lecia Królestwa Polskiego, w ten sposób symbolicznie upamiętniono jedną z najważniejszych rocznic dla Polaków.
Nowe nazwy:
- Park 1000-lecia Królestwa Polskiego – park za Starostwem, przy ul. Armii Krajowej i Mireckiego,
- Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – u zbiegu ul. Mieszka I, Władysława IV i Kusocińskiego,
- Rondo Lęborskich Rzemieślników – DK6, u zbiegu ul. Jana Pawła II, Teligi i Żeromskiego,
- Rondo Lęborskiego Klubu Sportowego „Pogoń” – u zbiegu ul. Kusocińskiego i Olimpijczyków.



Chyba tylko fanatykowi pisowskiemu może przeszkdzać ruch społeczny WOŚP