Dzięki spostrzegawczości kierownika Referatu Patrolowo-Interwencyjnego lęborskiej komendy policji udało się szybko zlokalizować miejsce przebywania niezdolnego do samodzielnej egzystencji 17-latka. Gdy policjanci byli w trakcie przyjmowania zawiadomienia o jego zaginięciu, chłopak był już bezpieczny w radiowozie.
W czwartek, 20 listopada, o godzinie 15:30 do Komendy Powiatowej Policji w Lęborku przyszła matka 17-latka, by złożyć zawiadomienie o jego zaginięciu. Chłopak, który jest niezdolny do samodzielnej egzystencji i wymaga szczególnej opieki, niepostrzeżenie oddalił się od grupy uczniów, idących do szkolnej stołówki. Gdy policjanci byli w trakcie przyjmowania zawiadomienia, dyżurny bezzwłocznie ustalił rysopis nastolatka i podał dostępnymi kanałami powiadamiania komunikat o zaginięciu dla wszystkich funkcjonariuszy w służbie. Wśród osób, które odebrały przekaz był asp. szt. Grzegorz Pilarski – kierownik Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji KPP w Lęborku.
– Policjant był w drodze do domu po zakończonej służbie i od razu zwrócił uwagę na idącego ulicą młodego człowieka, którego wygląd pasował do rozesłanego przez dyżurnego rysopisu – informuje st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. – Chłopak znajdował się kilka ulic dalej od miejsca swojej nauki. Policjant natychmiast zadzwonił do podległych mu funkcjonariuszy służby patrolowej. Nie był w mundurze i nie chciał blisko podchodzić do nastolatka, aby go nie wystraszyć, ale bacznie go obserwował i wskazał przybyłym policjantom miejsce, w którym się znajduje. Dzięki temu już po 20 minutach od zgłoszenia o zaginięciu, 17-latek był bezpieczny w radiowozie. Mundurowi zaopiekowali się nim i przewieźli do komendy, gdzie już czekała na niego matka.
Chociaż nie ma skutecznej metody, która mogłaby uchronić osobę przed zaginięciem, są sposoby, które mogą pomóc w szybkim jej odnalezieniu.
– W przypadku dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych lub nieporadnych życiowo, warto pomyśleć o wszywkach na ubraniach i opaskach na rękę, zawierających dane personalne oraz kontaktowe do opiekuna lub członka rodziny – mówi st. asp. Marta Szałkowska. – Można też taką osobę zachęcić do noszenia lokalizatora GPS z funkcją telefonu komórkowego i zegarka. Niezwykle przydatne jest też posiadanie jej aktualnego zdjęcia.

Źródło/Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku





