18/05/2024
Aktualności Sport

Przed nami akcja czyszczenia rzeki Łeby

Przed nami akcja czyszczenia rzeki Łeby

Rokrocznie wiosną, od 2008 roku, LOT „Ziemia Lęborska – Łeba” organizuje akcję czyszczenia rzeki Łeby pn. „Błękit rzeki dobrem Krainy”. Najbliższe takie wydarzenie, stanowiące część ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”, odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia.

reklama

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano uporządkowanie liczącego łącznie około 70 km odcinka rzeki – od miejscowości Łęczyce aż do ujścia do jeziora Łebsko. Czyścić Łebę – na zasadzie akcji społecznej – będą głównie strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych, członkowie lęborskich kół zrzeszonych w PTTK oraz wędkarze z lokalnych kół wędkarskich.

LOT zaprasza wszystkie osoby zainteresowane udziałem w pracach porządkowych na odcinku rzeki przebiegającym w granicach Lęborka. Organizatorzy zapewniają worki na odpady i rękawiczki jednorazowe.

Zbiórkę uczestników zaplanowano w sobotę, 20 kwietnia, o godzinie 9:00 na terenie przystani kajakowej w Lęborku (przy zamku). Podsumowanie wydarzenia dla osób porządkujących Łebę na odcinku Lębork – Łęczyce, połączone z uroczystym wręczeniem dyplomów podmiotom sprzątającym rzekę, odbędzie się o godzinie 12.00 na tzw. starym basenie w Lęborku. Natomiast zakończenie dla podmiotów pracujących na odcinku rzeki pomiędzy Lęborkiem a jeziorem Łebsko zaplanowano na terenie rekreacyjnym w Krępie Kaszubskiej.

W ramach osobnych akcji porządkowana będzie sąsiednia rzeka Łupawa, zarówno przez podmioty z terenu gminy Główczyce (pod nadzorem miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury), jak i Potęgowo (koordynatorem jest Urząd Gminy).

Akcja co roku przynosi wymierne efekty –  podczas dotychczasowych edycji zebrano łącznie około 20,5 t nieczystości (średnio około 1 t podczas każdej z nich).

reklama

Źródło / Zdjęcie: Urząd Miejski w Lęborku

reklama