14/04/2024
Aktualności

Prestiżowa statuetka za miejsce w “złotej dziesiątce”

Prestiżowa statuetka za miejsce w “złotej dziesiątce”

Powiat lęborski został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji rankingu Związku Powiatów Polskich. To najwyższa pozycja, jaką uzyskał spośród wszystkich dotychczasowych edycjach tej prestiżowej klasyfikacji.

reklama

Powiat lęborski uczestniczy w rankingu ZPP od 2017 r. Obecny wynik, to efekt oceny działań w 2023 r. Dziewiąte miejsce w Polsce to dotąd najwyższe wyróżnienie, jakie udało się osiągnąć we wszystkich edycjach rankingu i dobre podsumowanie efektów progresu rozwojowego w jubileuszowym 25. roku działalności samorządu powiatowego. W ubiegłym roku powiat sklasyfikowano na 12. miejscu.

W „złotej dziesiątce” rankingu w kategorii powiatów od 60 do 120 tys. mieszkańców, z województwa pomorskiego, oprócz powiatu lęborskiego znalazł się także powiat słupski.

W imieniu starosty powiatu lęborskiego Alicji Zajączkowskiej, statuetkę podczas zorganizowanego w Karpaczu Zgromadzenia Ogólnego ZPP, odebrała kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Iwona Witke.

Ocenie podlegało 57 punktów w siedmiu obszarach działania. Najwyższe oceny powiat lęborski uzyskał w następujących kategoriach:

Rozwój i fundusze – za ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych, za ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych, za liczbę programów finansowanych z funduszy krajowych realizowanych w danym roku, za wielkości środków finansowych wydatkowanych na szkolenie kadry w danym roku, za wielkość środków finansowych wydatkowanych na realizację zadań publicznych realizowanych przez NGO oraz za udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników powiatowych jednostek oświatowych.

Polityka społeczna i zdrowotna – za posiadanie w urzędzie rozwiązań ułatwiających kontakt z urzędem osób z dziećmi, za realizację programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie powiatu, za realizację programu polityki zdrowotnej oraz za promocję aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym.

Edukacja, kultura i sport – za wspieranie zdolnej, utalentowanej młodzieży poprzez tworzenie systemów stypendialnych, za rozwój szkolnictwa zawodowego, za wspieranie inicjatyw integrujących społeczność lokalną oraz za organizację powiatowego konkursu adresowanego do samorządów gminnych lub uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Samorząd na rzecz mieszkańców – za działania (edukacyjne, informacyjne) z zakresu bezpieczeństwa publicznego na rzecz mieszkańców i za inicjatywy danego powiatu które pomagają zachować specyfikę swojego regionu, pielęgnować lokalne zwyczaje, obrzędy charakterystyczne dla jego terenu.

Działania promocyjne – za zorganizowanie konferencji poświęconych działalności danego powiatu oraz za ustanowienie Tytułu Honorowego.

Wysoko ocenione zostały również działania na rzecz wspierania środowiska senioralnego, wolontariatu, zapewnienie dostępności urzędu dla osób ze szczególnymi potrzebami, możliwość rezerwacji wizyty w urzędzie online lub przez aplikację i funkcjonowanie Kodeksu Etycznego w jednostkach organizacyjnych powiatu. Doceniono też działania w zakresie organizacji ruchu, uwzględniające drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, a także działające oznaczone trasy turystyczne i szlaki tematyczne.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link