14/04/2024
Aktualności

To jedna z największych atrakcji Lęborka [Zdjęcia]

To jedna z największych atrakcji Lęborka [Zdjęcia]

Wyremontowana kilka lat temu wieża sanktuarium św. Jakuba Ap. jest jedną z największych atrakcji Lęborka. Mimo, że jest ona otwierana w sezonie letnim, to istnieje możliwość umówienia się na indywidualne zwiedzanie w pozostałej części roku.

Najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej w Lęborku, czyli pochodzący z przełomu XIV i XV wieku kościół św. Jakuba Ap. podniesiony w 2010 roku do rangi sanktuarium przeszedł kompleksowy remont 41-metrowej wieży w 2021 roku. Na jej szczycie zaaranżowano punkt widokowy. Wieża została przystosowana do funkcji wystawienniczej i została udostępniona do zwiedzania.

reklama

– Największym zainteresowaniem nasza wieża widokowa cieszy się w czasie dni odpustowych, w lipcowe dni Jarmarku św. Jakuba – mówi franciszkanin o. Robert Wołyniec, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Lęborku. – Gdy na placu Pokoju odbywają się koncerty, przyjeżdżają ludzie z całej Polski, wówczas wielu jest chętnych, którzy chcą wejść do kościoła, aby się pomodlić, pozwiedzać, ale też wejść na pięknie odnowioną wieżę widokową. W tych dniach staramy się, aby wieża była dostępna dla zwiedzających przez cały dzień. Drugą największą akcją jest „Noc muzeów”. Jestem świadkiem tego, że w zeszłym roku była potężna kolejka, aby dostać się do wieży. Przepisy mówią o tym, że ze względów bezpieczeństwa jednorazowo może do niej wejść nie więcej niż 10 osób. Wtedy przed kościołem ustawiały się setki chętnych. Kolejka była potężna, a ludzie długo czekali na swoją kolej. Na wieżę wchodzili też m.in. uczniowie z innych krajów, którzy przyjeżdżali na wymianę młodzieży z programu Erasmus.

W ramach prac budowlanych zrealizowanych trzy lata temu przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w środku wieży wybudowano nową słupowo-ryglową drewnianą klatkę schodową. Prace renowacyjne prowadzone były także przy kościelnym dzwonie, zegarze i drzwiach wejściowych do wieży. Naprawione zostały także spiralne schody na poziom pierwszy wieży. W ramach remontu wieża zyskała nową instalację elektryczną i przeciwpożarową.  

– Na poszczególnych piętrach możemy zwiedzać zegary słoneczne, a także ekspozycję kilkudziesięciu tablic informacyjnych z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi nasz kościół w dawnych czasach, w XIX w. i na początku XX w. – opowiada o. Robert Wołyniec. – W nowych przestrzeniach wystawienniczych znajdziemy także wyeksponowane naczynia liturgiczne z naszego kościelnego archiwum. Na wieży można też przeczytać informacje o historii i architekturze kościoła. Jest ona w języku polskim, angielskim i niemieckim.

W sezonie wakacyjnym oprócz regularnych turystów, którzy przyjeżdżają do Lęborka, z wejścia na wieżę korzystają też letnicy z Łeby, jeżeli mają nieco gorszą pogodę.

– W środku wszystkie schody są nowe – informuje o. Robert Wołyniec. – Pamiętam jeszcze  czasy, gdy będąc zakonnikiem mogłem skorzystać z wejścia na wieżę, ale po takich stromych drabinach.  Nie było to bezpieczne, dlatego ta wieża nie byłą tak szeroko otwarta dla zwiedzających. Dziś jest wygodnie, bezpiecznie, komfortowo. Jest to wiec świetna atrakcja, z której warto skorzystać. Wieża ma 41 metrów, a czas wejścia na nią jest uzależniony od wieku i kondycji człowieka. Młodzi ludzie dosłownie wbiegają na samą górę. Są też tacy, którym to zajmie kilka minut i mają jeszcze zadyszkę przy okazji. W okresie wakacyjnym wieża jest otwarta w określonych godzinach. Poza sezonem jest ona zamknięta, Jednak, jeżeli ktoś miałby takie życzenie to może do nas zadzwonić i się umówić na indywidualne zwiedzanie na konkretną godzinę. Chętnie taką osobę wpuścimy.

Łączny koszt inwestycji w zabytkowej świątyni w ramach zadania pn. „Remont i udostępnienie wieży zabytkowego Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła Starszego – utworzenie sali wystawienniczej i punktu widokowego” to 910 tys. zł, z czego 545 tys. zł stanowiła dotacja od marszałka województwa pomorskiego. Natomiast z budżetu Lęborka przekazano na ten cel w formie dotacji 111 tys. zł. Remont kościelnej wieży nie byłby też możliwy bez wielkiego zaangażowania finansowego parafii i parafian. W ramach projektu było to prawie 253 tys. zł.

Przypomnijmy również, że w ciągu ostatnich kilku lat kompleksową renowację przeszło sześć z jedenastu zabytkowych witraży znajdujących się w kościele św. Jakuba Ap. W zeszłym roku odnowiono dwa witraże geometryczne, w tym roku planowany jest remont znajdującego się od strony placu Pokoju witraża Serca Jezusowego. Więcej o tym czytaj:
https://www.lebork24.info/2024/02/11/odnowiono-kolejne-witraze-pomagaja-wierni-i-samorzad/

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Tomasz Wojtalik

reklama
POLECAMY
 
close-link