03/03/2024
Aktualności

Kto nie zamontuje nowszego pieca zapłaci karę

Kto nie zamontuje nowszego pieca zapłaci karę

Tylko do września mają czas na wymianę pieców mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy starymi piecami kotłowymi. Kto tego nie zrobi może zapłacić pięć tysięcy złotych kary. 

reklama

Zgodnie z uchwałą antysmogową, która została przyjęta przez Sejmik Województwa Pomorskiego 28 września 2020 roku, mieszkańcy z piecami kotłowymi muszą wymienić je na inne, bardziej ekologiczne instalacje. Piece, nieposiadające tabliczki znamionowej lub niespełniające wymogów dla klasy trzeciej pieców kotłowych, muszą zostać usunięte do września tego roku.

Uchwała antysmogowa ma przede wszystkim na celi obniżyć stężenie benzo(a)pirenu w powietrzu, który jest głównym i wyjątkowo szkodliwym składnikiem smogu w powietrzu. Zgodnie z postanowieniami uchwały, mieszkańcy mają różne możliwości w zależności od tego, czy mają dostęp do sieci C.O lub sieci gazowej.

W przypadku dostępu do sieci C.O i/lub gazowej, właściciel pieca kotłowego ma obowiązek wymienić go na dowolne Odnawialne Źródło Energii, instalacje na paliwo gazowe lub lekki olej opałowy, instalację elektryczną lub podłączyć się do sieci C.O. lub gazowej. W przypadku braku dostępu do wymienionych sieci, właściciele mogą zainstalować piece na paliwa stałe, które spełniają restrykcyjne wymogi Ekoprojektu. Więcej o wymogach przeczytacie tutaj: https://powietrze.pomorskie.eu/

Podobny obowiązek będzie spoczywał na właścicielach pieców kotłowych klasy 3, 4 i 5. Mają oni jednak więcej czasu na wymianę instalacji. Piece klasy 3 i 4 musza zostać wymienione do września 2026 roku, a piece klasy 5 do lipca 2035 roku. Ponadto właściciele kominków również są zobowiązani na wymianę swoich instalacji na instalacje na paliwa stałe, które spełniają odpowiednie wymogi do września bieżącego roku.

Mieszkańcy posiadający piece kotłowe mogą skorzystać z kilku programów dofinansowań w celu wymiany swoich instalacji. Idealnie wpisującym się w potrzeby mieszkańców jest program „Czyste Powietrze”. Pozwala on ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca kotłowego i termomodernizację budynku w wysokości nawet do 136 tys. zł. Dotacja przyznawana w ramach programu jest bezzwrotna. Z programu może skorzystać każdy, pod warunkiem, że dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W ramach programu można również skorzystać z większej dotacji, jednak wtedy dochód na osobę nie może przekraczać: 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie, przez stronę internetową gov.pl lub przez jeden z wymienionych banków: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

Za niestosowanie się do postanowień uchwały antysmogowej grozi od 20 do 5000 zł kary grzywny.

Fot. Unsplash

reklama

2 Komentarze

    Ja się pytam kto qwra da na ten nowy piec i na nowe przyłącze Kto❗❗❗

    Niech się wezmą za ciepłownie co sprowadzają śmieci z zagranicy i nimi palą bo ktoś wymyślił firmę recyklingową i łupie na tym kasę.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *