300 uczestników wzięło udział w piątej edycji Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie odbył się w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
Chóry, zespoły dziecięce, grupy wokalno-instrumentalne oraz soliści – łącznie 15 zespołów z województwa pomorskiego rywalizowało w tegorocznym przeglądzie. Wśród nich byli przedstawiciele powiatu lęborskiego, chojnickiego, kartuskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego.
Przesłuchania przeprowadzono w dwóch grupach: w kategorii zespołów i chórów dziecięcych oraz pozostałych wykonawców. W pierwszej części wystąpiły zespoły, chóry oraz solistka, którzy reprezentowali Banino, Kartuzy, Leśnice, Motarzyno, Nadole, Osowo, Słupsk oraz Sulęczyno. Natomiast w drugiej części zaprezentowały się zespoły i chóry z Gościcina, Lęborka, Luzina, Przodkowa i Redy.
Do wszystkich trafiły statuetki ufundowane przez marszałka województwa pomorskiego oraz upominki od Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego i Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Po raz pierwszy, w tej edycji przeglądu, do instytucji nagradzających laureatów dołączył Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymał zespół Motylki z Sulęczyna i zespól Farwne Motilczi z Leśnic.
Natomiast Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przyznało nagrodę ufundowaną za najlepsze wykonanie utworów na organizowanym przez siebie Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na kolędę kaszubską. Trafiła ona do Kaszubskiego Zespołu Regionalnego Przodkowianie za wykonanie „Kòlãdy dlô wszëtczich”, autorstwa Kamila Cieślika (muzyka) i Jerzego Stachurskiego (słowa).
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku