03/03/2024
Aktualności

Zaufaj specjalistom. Żyj

Zaufaj specjalistom. Żyj

Ruszyła czwarta edycji kampanii społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” organizowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym kominiarze apelują o kontrole przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz instalacji centralnego ogrzewania.

reklama

Rozpoczęty niedawno okres jesionno-zimowy to również początek okresu grzewczego. W celu uniknięcia narażenia naszych dóbr, ale co najważniejsze, by uchronić nasze zdrowie i życie przed tragedią, kominiarze przypominają o obowiązku sprawdzania i weryfikacji stanu technicznego systemu grzewczego. W okresie gdy temperatura spada, niestety częstym problemem okazują się pożary sadzy w kominie lub co gorsza działania cichego zabójcy czyli czadu.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników budynków w związku z eksploatacją urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacji, Międzywojewódzki Cech Kominiarzy organizuje kolejną już edycję kampanii społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj”. Jest ona kontynuacją poprzednich kampanii społecznych  „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz „Zaproś kominiarza”.

Celem kampanii społecznej jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

Więcej o problemie pożarów sadzy w kominach, z którymi muszą walczyć strażacy czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/04/30/pozary-sadzy-zmora-leborskich-strazakow/

Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanymi przez gminy oraz podczas lekcji zawodoznawczych. Wiedzę na temat zagrożeń będą przekazywać mistrzowie kominiarscy zrzeszeni w cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji kampanii.

W ramach kampanii społecznej będzie można się dowiedzieć jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów. Kominiarze powiedzą też jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.

Kominiarze przypominają również, że ich celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania, lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe iwentylacyjne).

Kampania odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego. Kampania organizowana jest we współpracy z wieloma innymi organizacjami kominiarskimi w Polsce.

Podsumowanie tej edycji odbędzie się w maju 2024 r. na III Ogólnopolskim Kongresie Kominiarskim. Przesłaniem kongresu będzie promocja wśród mieszkańców naszego kraju odnawialnych źródeł energii oraz budowy kominów awaryjnych.

reklama

Źródło: Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

reklama