02/05/2024
Aktualności Kultura

Seniorzy rozpoczęli kolejny rok akademicki [Zdjęcia]

Seniorzy rozpoczęli kolejny rok akademicki [Zdjęcia]

Po raz 21. zainaugurowano rok akademicki na Lęborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wykład dla wszystkich studentów i zaproszonych gości wygłosił pochodzący z Lęborka artysta rzeźbiarz i profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych dr hab. Tomasz Sobisz.

reklama

Wśród gości uroczystej inauguracji, która odbyła się w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych, znaleźli się m.in.senator Kazimierz Kleina, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk, burmistrz Lęborka Witold Namyślak oraz liczna reprezentacja samorządowców miasta. Nie mogło zabraknąć wicestarosty powiatu lęborskiego Edmunda Głombiewskiego, który przekazał na ręce prezes Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbiety Godderis okolicznościowe upominki wraz z życzeniami na nowy rok akademicki, co od lat jest elementem tradycji towarzyszącej inauguracjom.

Obok studentów i studentek uniwersytetu, obecni byli także m.in. Teresa Szczepańska, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych Grzegorz Popin, nauczyciele, działacze społeczni i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Głównym punktem wydarzenia, oprócz wysłuchania i odśpiewania pieśni „Gaudeamus igitur”, był wielowątkowy wykład inauguracyjny, który wygłosił pochodzący z Lęborka artysta rzeźbiarz i profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych dr hab. Tomasz Sobisz. W swojej prelekcji poruszył temat historii, tradycji i twórczych procesów w sztuce na przestrzeni wieków. Mówił także o tworzeniu dzieła z punktu widzenia wykonawczego sposobu realizacji artystycznych wizji.

Przypomnijmy, że idea uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce narodziła się w 1975 r. w Krakowie, a pierwszy z nich założyła prof. Halina Szwarc. Ich celem jest nie tylko aktywizacja i integracja społeczna wciąż sprawnych fizycznie i intelektualnie seniorów, ale przede wszystkim szeroko pojęta edukacja, rozwijanie pasji, zdolności i umiejętności w starszym wieku. Udział w różnych formach aktywności bardzo dobrze wpływa na psychikę człowieka poprawia samopoczucie, przeciwdziała depresjom i zwiększa poczucie bycia potrzebnym.

Obecnie w Polsce działa blisko 700 podobnych struktur, spośród których znakomita większość legitymuje się statusem stowarzyszenia, co otwiera drogę do nowych form działania, a przede wszystkim do możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych w różnych formach, w tym przez udział w projektach.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama