07/05/2024
Aktualności

Młody kierowca tłumaczył, że nie patrzył na znaki

Młody kierowca tłumaczył, że nie patrzył na znaki

Lęborscy policjanci zatrzymali do kontroli 18-letniego kierowcę volkswagena, który nie zastosował się do znaku drogowego. Okazało się, że egzamin na prawo jazdy zdał poprzedniego dnia.

reklama

W czwartek przed południem, 12 października, w Lęborku policjanci ruchu drogowego zwrócili uwagę na kierowcę volkswagena, który nie zastosował się do znaku nakazującego jazdę w prawo i zamiast tego pojechał w przeciwnym kierunku. Mundurowi zatrzymali to auto do kontroli. Okazało się, że za kierownicą siedział 18-latek, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobył poprzedniego dnia. Młody kierowca tłumaczył, że… nie patrzył na znaki. Policyjna interwencja skutkowała mandatem karnym w wysokości 250 zł i 5 punktami karnymi.

To kolejny przypadek wykroczenia drogowego, którego sprawcą był młody kierowca.
Więcej o tym problemie czytaj:
https://www.lebork24.info/2023/08/28/20-latek-sprawca-sobotniej-kolizji-to-juz-kolejny-taki-przypadek-zdjecia/

Policjanci przypominają kierowcom, że umiejętność prowadzenia samochodu to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Należy kierować się rozsądkiem i wyobraźnią, a przede wszystkim zwracać uwagę na to, co dzieje się na drodze oraz uważnie patrzeć na oznakowanie dróg. Należy też myśleć za innych kierowców i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie wolno jeździć „na pamięć”. Młody kierowca, który nabywa uprawnienia do prowadzenia pojazdu i siada za kierownicą bez obecności instruktora, musi zmierzyć się z nową dla niego sytuacją, gdy jest zdany wyłącznie na własną wiedzę i umiejętności. Niejednokrotnie towarzyszy mu niepewność i stres, a to może skutkować popełnianiem błędów.

Niedoświadczeni kierowcy często mają wiele obaw związanych z prowadzeniem pojazdu. Bywa, że wybierają wyłącznie znane im drogi i jeżdżą wtedy „na pamięć”, nie zwracając uwagi na znaki drogowe. Wystarczy zmiana oznakowania, żeby wpaść w pułapkę i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.  Zasadniczą różnicą pomiędzy początkującym a doświadczonym kierowcą jest nie tylko ilość godzin spędzonych za kierownicą, ale również konsekwencje niestosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Limit punktów karnych dla nowicjusza wynosi 20, a nie 24, tak jak to jest w przypadku kierowców z dłuższym stażem. Po przekroczeniu limitu kierowca traci uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Przed młodym kierowcą, który odbiera prawo jazdy stoi duże wyzwanie. Od tego, w jaki sposób do niego podejdzie, zależy jego bezpieczeństwo, a czasem również zdrowie i życie innych osób.

reklama

Źródło / Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama