13/04/2024
Aktualności Biznes

Specjalny rządowy program ma pomóc samorządom z naszego regionu

Specjalny rządowy program ma pomóc samorządom z naszego regionu

Władze powiatu lęborskiego spodziewają się wielomilionowych inwestycji finansowanych z funduszy rządowych w regionie w związku z budową elektrowni jądrowej. Liczą m.in. na rozbudowę infrastruktury drogowej, edukacyjnej oraz ochrony zdrowia. 

reklama

Przedstawiciele trzech powiatów: lęborskiego, wejherowskiego i puckiego oraz wielu innych samorządowców z regionu spotkali się w marcu z pełnomocniczką rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anną Łukaszewską-Trzeciakowską w celu zwrócenia uwagi rządu na istotne kwestie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. 

Wówczas samorządowcy zgłosili się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o pochylenie się nad istotnymi kwestiami regionu w sprawie elektrowni atomowej. Działania zostały podzielone na pięć etapów: dostępność drogowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza oraz infrastruktura energetyczna. Teraz wiemy, że możemy spodziewać się postępów w sprawie infrastruktury drogowej i nie tylko.

– Niedługo spodziewamy się ogłoszenia specjalnego rządowego programu wsparcia inwestycji lokalnych w związku z budową elektrowni atomowej – mówi starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska. – Wiemy, że program zostanie ogłoszony przed 15 listopada bieżącego roku. Jako pierwsze i zarazem najbardziej potrzebne obecnie inwestycje wskazujemy rozbudowę dróg oraz innych elementów lokalnej infrastruktury.

Z propozycji inwestycji drogowych jest przebudowa drogi powiatowej nr 1322G na odcinku Lębork – Kębłowo Nowowiejskie, odcinek ma długość ok. 5 kilometrów.

– Interesuje nas przebudowa odcinka od węzła obecnie powstającej drogi ekspresowej S6 w kierunku terenów inwestycyjnych na północy powiatu – wyjaśnia starosta lęborski. – Już w przeszłości Lębork stanowił ważne zaplecze logistyczne, mieszkaniowe i szkoleniowe dla powstającej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Sytuacja powtórzy się w przypadku powstającej obecnie elektrowni w Kopalinie. Droga powiatowa nr 1322G to najkrótsze połączenie w kierunku tej lokalizacji. Szacowany koszt inwestycji wynosi 20 milionów złotych.

Inne drogi powiatowe, które są uwzględnione w planach inwestycyjnych to droga powiatowa nr 1318G i nr 1312G, które są alternatywą dla wojewódzkiej drogi nr 214, która jest głównym łącznikiem północy z południem powiatu. Planowane do remontu odcinki mają łącznie około 11,8 kilometra długości. Szacowany koszt inwestycji to 59 milionów złotych.

Ostatnią drogą, która ma być objęta staraniami o dofinansowanie ze strony rządu jest droga powiatowa nr 1306G na odcinku od drogi wojewódzkiej 214 do Sasina. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym. Planowany do przebudowy odcinek ma 18 kilometrów długości, a koszt inwestycji jest szacowany na 72 miliony złotych.

– Drogi są podstawą, jeśli chodzi o jakiekolwiek plany inwestycyjne – kontynuuje Alicja Zajączkowska. – Jak elektrownia zacznie powstawać, ruch pojazdów ciężarowych i maszyn budowlanych w jej kierunku znacząco zwiększy natężenie ruchu drogowego. Musimy przygotować się na to.

Infrastruktura drogowa nie jest jednak jedynym sektorem, który wymaga zmian w związku z powstającą elektrownią.

– Powstanie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej przyciągnie w nasze okolice bardzo dużo pracowników, niekiedy wraz z rodzinami – wyjaśnia starosta Zajączkowska. – Nie każdy przecież będzie planował mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie. Niektórzy przyjadą z pewnością do naszego powiatu. Nowi mieszkańcy oznaczają również nowe wyzwania, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. Musimy przygotować system gospodarowania odpadami, system edukacji, poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwo medyczne. Staramy się jednak, aby z tej sytuacji wynikło jak najwięcej pozytywów i długofalowo pomogło rozwinąć nasz powiat.

Pośród planowanych, w ramach nadchodzącego programu rządowego, inwestycji jest rozbudowa Zakładu Gospodarowania Odpadów „Czysta Błękitna Kraina” w Czarnówku, wraz z zakupem wyposażenia. 

– W ramach zadania planuje się między innymi budowę obiektów technologicznych, takich jak: sortowania odpadów, rozbudowa kompostowni odpadów oraz kilka innych – objaśnia Alicja Zajączkowska. – Ponadto chcemy doposażyć zakład w nowe kompaktory, ładowarki, przerzucarki do kompostu i rozdrabniarki do odpadów wielkogabarytowych. Szacujemy, że inwestycja będzie kosztować 128 milionów złotych.

Nowi mieszkańcy, będą oznaczać nowe wyzwania dla naszych placówek edukacyjnych.

– Planujemy dostosowanie auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych do celów kulturalnych – podaje starosta. – Ekspansja ludności w rejonie, będzie oznaczać zwiększenie przyjęć w szkołach, a powstanie elektrowni w naszym sąsiedztwie powoduje potrzebę kształcenia kierunkowego w celu uzupełniania personelu elektrowni. Dostosowanie infrastruktury edukacyjnej będzie niezbędnie konieczne.

Szacunkowy koszt inwestycji to 18 milionów złotych.

W planach jest także doposażenie jednostek strażackich powiatu lęborskiego za 8 milionów złotych oraz dostosowanie infrastruktury medycznej szpitala.

– Planujemy dostosować infrastrukturę SPS ZOZ w obszarze funkcjonowania oddziałów szpitalnych, oddziału opieki długoterminowej, ambulatoryjnej opieko specjalistycznej oraz opieki psychiatrycznej dla dorosłych – mówi Alicja Zajączkowska. – Ponadto chcemy wyposażyć szpital w nowy sprzęt szpitalny, medyczny i techniczny, aby jakość świadczonej opieki była na możliwie najwyższym poziomie. Inwestycji będzie towarzyszyć zastosowanie proekologicznych technologii budowlanych, wraz z zastosowaniem źródeł energii odnawialnej w działalności podmiotu leczniczego.

Ta inwestycja ma kosztować 60 milionów złotych. Powiat zatem przygotowuje się wydatki rzędu 365 milionów złotych. To jednak dopiero początek inwestycji.

– Na razie planujemy najbardziej pilne inwestycje – podsumowuje starosta Zajączkowska. – W dalszych planach mamy na przykład poprowadzenie linii kolejowej z Łeby do Choczewa lub z Nowej Wsi Lęborskiej do Choczewa. Ponadto na pewno w dalszych planach jest rozbudowa terenów mieszkalnych dla ludności napływowej. W końcu za 10 lat elektrownia ma już zacząć funkcjonować, a za 12 ma być w pełni wykończona.

Fot. strona powiatu lęborskiego/unsplash.com

reklama

1 Komentarz

  Rozbudowa terenów mieszkalnych…
  Ekspansja ludności w rejonie będzie oznaczać zwiększenie ilości uczniów w szkołach …
  Dostosowane infrastruktury edukcyjnej będzie niezbędnie konieczne.
  Autorem tych wypowiedzi jest pani starosta czy jakiś edytor tekstu?

  1
  1

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link