16/06/2024
Aktualności

Dobrowolsi przysięgali wierność Ojczyźnie [Zdjęcia]

Dobrowolsi przysięgali wierność Ojczyźnie [Zdjęcia]

108 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy szkolili się w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Słupsku, zakończyło szkolenie podstawowe, składając uroczystą przysięgę na placu Pokoju w Lęborku. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.

reklama

Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 23 września, w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni. Początkowo przysięga pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” miała się odbyć w Słupsku, jednak ostatecznie został wybrany Lębork. Na placu Pokoju zgromadziło się 108 elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy przez ostatnie 28 dni szkolili się w słupskich koszarach. Na uroczystość, przybyły tłumy mieszkańców miasta, a także rodziny młodych żołnierzy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Lęborka Witold Namyślak i starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska. Obecni byli gen. bryg. Roman Kopka dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Słupsku, ppłk Michał Michalski dowódca 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego oraz szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku, ppłk Przemysław Majewski.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Przemawiali m.in. gen. Kopka i burmistrz Namyślak. Wręczono też listy gratulacyjne żołnierzom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i uzyskali bardzo dobrych wyniki w wykonywaniu zadań służbowych. O wystąpienie poproszono także ich rodziców i bliskich, których uhonorowano kwiatami.

Najważniejszym punktem tego podniosłego wydarzenia było uroczyste ślubowanie, podczas którego żołnierze przysięgali na wierność Ojczyźnie, co z pewnością zapamiętają do końca życia. Czterech z nich dostąpiło zaszczytu ślubowania na sztandar.

Orkiestra wojskowa odegrała też pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, którą odśpiewali żołnierze, a zwieńczeniem przysięgi dobrowolsów była defilada pododdziałów, która przeszła m.in. ulicą Staromiejską.

– Znów czuję ten dreszczyk emocji, kiedy sam wypowiadałem słowa roty przysięgi. A było to, bagatela, 30 lat temu – mówił wujek jednego z elewów. I rzeczywiście, emocji nie brakowało.

Ponad połowa dobrowolsów zadeklarowała chęć dalszej służby w wojsku podczas szkolenia specjalistycznego. Pozostali zasilą szeregi rezerwy.

Po pełnej wzruszeń oficjalnej części uroczystości młodzi żołnierze przemaszerowali do parku, gdzie mogli wreszcie wpaść w ramiona licznie przybyłych rodzin, bliskich i przyjaciół. Odbył się także piknik wojskowy, podczas którego można było skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki i z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy. Ponadto na zainteresowanych pójściem w ślady składających przysięgę dobrowolsów czekali mobilni rekruterzy, którzy wyjaśniali proces rekrutacji do służby wojskowej.

Przypomnijmy, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – 28-dniowego szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które realizowane jest do 11 miesięcy w wybranej przez siebie jednostce wojskowej. Ten rodzaj służby cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, a od momentu wejścia w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny przeszło przez nią ponad 42 tys. ochotników.

Źródło \ Zdjęcia: Facebook \ WCR w Słupsku \ 7. BOW w Słupsk \ 1. LBZ w Lęborku

reklama
reklama