16/06/2024
Aktualności

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Lęborku [Zdjęcia]

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Lęborku [Zdjęcia]

Co roku 17 września obchodzony jest międzynarodowy Dzień Sybiraka. W tym roku uroczyste obchody zostały przeniesione na 18 września, nie zakłóciło to jednak porządku ceremonii. Przy pomniku Zesłańców Sybiru przy Alei Sybiraków w parku im. Mieczysława Michalskiego o godzinie 14.00 w poniedziałek odbyła się uroczystość upamiętnienia zesłania Polaków na Sybir.

reklama

II wojna światowa była tragedią dla całego świata, która pochłonęła wiele milionów ofiar. Gdy w 1939 roku na Polskę najechały III Rzesza Niemiecka oraz Związek Radziecki, było jasne, że Polki i Polacy mają przed sobą najprawdopodobniej najtrudniejszy okres swojego życia. Od 1940 roku na Sybir zostało wywiezionych około 140 tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich. Większość z nich nigdy już nie wróciła do kraju. Ci, którym się udało, musieli porzucić swoje domy i udać się na zachód, na tereny Pomorza. Wielu z nich znalazło swój dom na ziemi lęborskiej. To właśnie im dedykowane są obchody z okazji Dnia Sybiraka.

Uroczystość zaczęła się od uroczystego odśpiewania hymnu, następnie odsłuchany został hymn Sybiraka. Na miejscu obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz powiatu, a także przedstawiciele szkół i służb mundurowych z Lęborka. Zastępcy burmistrza Teresa Ossowska-Szara oraz Jerzy Pernal wygłosili uroczyste przemówienie, podczas którego nakreślili historię zsyłek na Sybir oraz przeżyć lęborskich Sybiraków. Następnie głos zabrał Jerzy Lisiecki, przewodniczący Związku Sybiraków w Słupsku. Podkreślił, że należy do ostatniego pokolenia Polaków zesłanych na Sybir, którzy przeżyli to, będąc zaledwie kilkuletnimi dziećmi. Złożył podziękowania wszystkim zebranym oraz wręczył medale zasłużonym członkom związku oraz starościnie powiatu Alicji Zajączkowskiej i dyrektorce szkoły w Garczegorzu Alicji Guźniczak.

Zakończeniem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru. Całemu wydarzeniu towarzyszyła jednostka honorowa z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. generała Jerzego Jastrzębskiego.

reklama
reklama