03/03/2024
Aktualności Biznes

Spuścizna po komunistach ciągle w naszych domach

Spuścizna po komunistach ciągle w naszych domach

Dofinansowanie w wysokości od 40 do nawet 100 proc. kwoty usuwania i utylizacji niebezpiecznego azbestu mogą otrzymać mieszkańcy powiatu lęborskiego. Mimo że program usuwania azbestu uchwalono tylko w dwóch gminach, wnioski o dopłaty można składać w każdej gminie. 

reklama

Azbest jest jednym z najtrudniejszych w utylizacji materiałów, które można spotkać właściwie wszędzie, gdzie jest człowiek. Problemem jest ilość. Azbest swego czasu był uznawany za remedium na problemy współczesnego świata i był powszechnie stosowany jako okrycie dachów czy materiał, z którego wykonywano rury. Badania pokazały jednak, że pył azbestowy jest wysoce niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Władze od kilkunastu lat próbują oczyścić Polskę z azbestu.  

Program usuwania azbestu w województwie Pomorskim działa od 2008 roku. Wspiera on zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Z racji wysokiego niebezpieczeństwa przy usuwaniu tego materiału, zatrudniane są specjalne firmy, które przyjeżdżają na miejsce i zajmują się od A do Z pozbyciem się wszelkich materiałów z azbestu. 

Azbest jest tak bardzo niebezpieczny ze względu na strukturę budowy. Jest on zrobiony ze splecionych ze sobą mikrowłókien mineralnych, które są niedrogie w produkcji i są jednocześnie bardzo wytrzymałe. Problem pojawia się, gdy struktura mikrowłókien zostanie naruszona, a ich splot zerwany. Powstaje wtedy tzw. pył azbestowy, czyli chmura igiełek mineralnych, które są mikroskopijnej wielkości. Po dostaniu się takiego pyłu do płuc, igiełki wbijają się w nasze oskrzela, aby nigdy więcej już ich nie opuścić. Jest to wysoce niebezpieczne, a ciągłe podrażnienie powierzchni pęcherzyków oskrzeli, znacznie zwiększa ryzyko na powstanie komórek rakowych. Dlatego tak ważne jest, aby wyczyścić nasze otoczenie z wszelkich pozostałości po tym „cudownym” wynalazku.

Aktualnie w powiecie lęborskim są dwie gminy, które mają już uchwalony program usuwania azbestu i są to: gmina Cewice oraz Łeba. Do urzędu gminy można składać wnioski o dofinansowanie w sprawie usuwania azbestu. Ponadto można składać wnioski również przez portal internetowy Baza Azbestowa. Jest tam również wzór wniosku o zgłoszenie firmy, która zajmuje się demontażem i utylizacją materiałów azbestowych.

Ze względu na wysokie niebezpieczeństwo nie należy podejmować prac związanych z usuwaniem azbestu samodzielnie. Należy złożyć odpowiedni wniosek i po przyznaniu dofinansowania zajmą się tym odpowiednie firmy, których zadaniem będzie demontaż, złożenie, transport i utylizacja odpadów za jednym razem.

Inne gminy naszego powiatu aktualnie nie mają środków z dofinansowań na usuwanie azbestu, natomiast co roku jest ogłaszany konkurs na przyznanie pieniędzy na ten cel. Pod uwagę brana jest ilość wniosków oraz ilość materiału łącznie do utylizacji. Dlatego wnioski można w urzędach składać cały czas, dopóki trwa program usuwania azbestu. 

Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest ma trwać do 2032 roku. Do tego czasu Polska ma zostać całkowicie oczyszczona z azbestu. Na lata 2024-2026 został zwiększony budżet dofinansowań ze 100 mln zł do 350 mln zł dla samorządów gminnych.

reklama

Fot.: gov.pl

reklama
POLECAMY
 
close-link