16/06/2024
Aktualności

Oszuści wyłudzili kody BLIK. Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze [Wideo]

Oszuści wyłudzili kody BLIK. Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze [Wideo]

Do dwóch oszustw metodą na BLIK-a doszło na początku tego tygodnia w powiecie lęborskim. Ofiarami zostali kobieta i młody mężczyzna, którzy w ten sposób stracili swoje pieniądze. Policjanci przestrzegają przed przekazywaniem kodów za pomocą systemu płatności mobilnych BLIK.

reklama

Oba przestępstwa na mieszkańcach powiatu lęborskiego miały miejsce w poniedziałek, 18 września. Pierwszą pokrzywdzoną była 46-letnia kobieta. W tym przypadku oszust włamał się na konto komunikatora jej znajomej i wysłał jej wiadomość z prośbą o przekazanie gotówki przez podanie kodu BLIK. Nieświadoma tego, że ma do czynienia z przestępcą kobieta zgodziła się na wypłatę 1000 zł.

Tego samego dnia, kilkaset złotych stracił też 20-latek który zamieścił ogłoszenie o sprzedaży gry. Skontaktował się z nim oszust podający się za pracownika obsługi klienta internetowej platformy zakupowej informując, że prowadzone są prace konserwacyjne i trzeba podać kod BLIK, a następnie zaakceptować transakcję. Dodatkowo wyłudził przy tym login i hasło do konta pokrzywdzonego i ukradł jego pieniądze wypłacając je z bankomatu w centralnej Polsce.

Policjanci zajmują się tymi sprawami i ostrzegają przed przestępcami, którzy w mediach społecznościowych lub podczas rozmów telefonicznych podszywają się np. pod znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy. Prośbę o pożyczkę lub przekazanie pieniędzy przestępcy najczęściej uzasadniają nagłą sytuacją. Wiele osób sądząc, że koresponduje z zaufaną osobą, podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji nie sprawdzając jej szczegółów. W ten sposób przekazuje się przestępcom swoje oszczędności.

Takiego wyłudzenia można uniknąć przy zachowaniu następujących środków ostrożności:

– nie ujawniaj danych osobowych – nigdy nie podawaj kodu Blik, numeru telefonu, ani żadnych innych danych personalnych osobom, które się do Ciebie zwracają z nagłą potrzebą pożyczenia pieniędzy.

– weryfikuj tożsamość rozmówcy – zawsze potwierdzaj tożsamość osoby dzwoniącej lub wysyłającej wiadomość tekstową, szczególnie jeśli prosi o wykonanie jakiejkolwiek płatności.

– kontaktuj się osobiście ze znajomymi, którym masz przekazać kod Blik – jeśli otrzymasz taką prośbę, zawsze skontaktuj się bezpośrednio, najlepiej telefonicznie z osobą, której masz pomóc finansowo. W tym celu używaj wyłącznie znanego wcześniej numeru telefonu lub adresu e-mail do osoby, której chcesz wysłać Blika.

– nie daj się nakłonić do pośpiechu – oszuści często próbują podjąć działania na szybko, by nie dać ofierze czasu na przemyślenie i zrozumienie sytuacji. Nie pozwól, by emocje zdominowały Twoje reakcje.

– stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć przestępcy konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms)

– zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej. Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy ile wynosi kwota i do kogo ona trafi

– nie klikaj w linki otrzymane od nieznanych numerów – mogą Cię przenieść do stron wyłudzających dane lub pieniądze

Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać lub stałeś się ofiarą oszustwa, niezwłocznie powiadom najbliższą jednostkę Policji. Im szybciej zgłosisz fakt popełnienia przestępstwa, tym większa szansa na ustalenie sprawcy i odzyskanie utraconych środków.

reklama

Źródło / Wideo / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku / policja.gov.pl

reklama