16/06/2024
Aktualności

Stowarzyszenia wyróżnione w konkursie inteligentnych wiosek

Stowarzyszenia wyróżnione w konkursie inteligentnych wiosek

Trzy sołectwa, dwie jednostki OSP oraz jedno Koło Gospodyń Wiejskich z powiatu lęborskiego znalazły się wśród laureatów konkursu „Aktywne Społeczeństwo w koncepcji inteligentnych wiosek” zorganizowanego przez stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż, które zrzesza gminy powiatów lęborskiego i wejherowskiego w celu podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz rozwoju tych gmin.

reklama

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego z funduszy  Unii Europejskiej, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Konkurs wpisuje się w koncepcję „smart village”, czyli inteligentnych wiosek, która jest promowana na obszarach wiejskich Unii Europejskiej. Polega ona na aktywizacji społeczeństwa na wsiach. W koncepcję wpisują się wszystkie akcje oddolne, wynikające z potrzeb lub problemów społeczności. Chodzi zatem o działania, które mieszkańcy wsi podejmują we własnym interesie na rzecz rozwoju i zmian na lepsze w obrębie swoich wsi.

Celem nadrzędnym konkursu jest pokazanie społecznościom wiejskim z okolicznych gmin, że nie są bezradni i mogą wpływać na swoje najbliższe otoczenie. – Gala konkursu była nie tylko okazją do rozdania nagród, ale także sposobnością do wymienienia się doświadczeniami pomiędzy poszczególnymi uczestnikami konkursu – mówi Justyna Wiszniewska, specjalistka ds. współpracy i promocji stowarzyszenia Bursztynowy Pasaż. – Wszyscy obecni na gali opowiadali o swoich zmaganiach z wieloma przedsięwzięciami i tym samym dawali pomysły oraz rozwiązania reszcie uczestników. W ten sposób małe wiejskie społeczności połączyły się, dzieląc się swoimi sposobami na podejmowanie działań.

Do stowarzyszenia Bursztynowy Pasaż należą gminy: Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Choczewo, Gmina Wiejska Wejherowo, Gniewino oraz Łeba. Spośród tych gmin w konkursie nie wzięły udziału żadne sołectwa i organizacje z gmin Wicko oraz Łeby. Z pozostałych pięciu gmin wpłynęło aż 25 zgłoszeń.

Nagrody były przyznawane w obrębie każdej z gmin. Spośród 25 zgłoszeń, zostało wyłonionych 14 laureatów konkursu. W naszym powiecie są to: sołectwo Maszewo Lęborskie, sołectwo Osowo Lęborskie, OSP Łebunia, Sołectwo Pogorzelice, Koło Gospodyń Wiejskich w Karlikowie, OSP Tawęcino. Dla każdego laureata była przygotowana nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł na dalsze działania w obrębie swoich wsi.

– Chcemy pokazać mieszkańcom wsi, że wystarczy włożyć nieco wysiłku w swoje działania i dzięki temu można zdziałać cuda – podsumowuje Justyna Wiszniewska. – Dzisiaj coraz trudniej jest zaktywizować społeczeństwo, my jednak pokazujemy, że jest wiele projektów i konkursów, które bardzo ułatwiają działania na rzecz wsi.

reklama
reklama