Aktualności Kultura

Za symboliczną złotówkę zwiedzisz wyjątkowe muzeum w Gdańsku

Za symboliczną złotówkę zwiedzisz wyjątkowe muzeum w Gdańsku

Warsztaty, pokazy, gra muzealna, wirtualna rzeczywistość, wykłady popularnonaukowe i spacer z archeologiem – m.in. takie atrakcje zaplanowano w ramach “Niedzieli z Archeologią” organizowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wstęp za symboliczną złotówkę.

reklama

„Niedziela z Archeologią” w gdańskim spichlerzu Błękitny Baranek przy ul. Chmielnej 53 rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 17. Bogaty program imprezy z pewnością zadowoli zarówno dzieci, jak i dla dorosłych. Przybyli na to wydarzenie będą mogli wziąć udział w grze muzealnej „Niebiański Dysk. Podróż po mapę nieba”, w której każdy gracz otrzyma kolorowy zeszyt z opisami zadań do wykonania. Celem gry będzie odnalezienie wszystkich części tytułowego Niebiańskiego Dysku, takich jak: słońce, księżyc, gwiazdy, linia horyzontu, a następnie stworzenie z nich mapy nieba. W efekcie powstanie ozdobny magnes na lodówkę.

Zaplanowano też warsztaty tworzenia przypinek inspirowanych słynnym znaleziskiem archeologicznym – Dyskiem z Nebry, profesjonalnie wykończonych dzięki maszynie do button pinów. Odbędzie się także malowanie twarzy dla dzieci motywami nieba i kosmosu.

Będzie można również uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach archeologicznych.
Podczas warsztatów „Teczka archeologa” instruktorzy nauczą, jak wykonywać pomiary i sporządzać dokumentację archeologiczną, a „Tajniki ceramikito czas na spróbowanie swoich sił w lepieniu garnków i dokumentowaniu zabytków ceramicznych.

Uczestnicy warsztatówVR w archeologii założą gogle VR i przeniosą się do wirtualnej rzeczywistości. Zobaczą trójwymiarową prezentację stanowisk archeologicznych, które zostały zbadane przez archeologów uczestniczących w międzynarodowym projekcie „ArcheoBalt”.

Na dzieci czekać będą zajęcia pt. .„Mali odkrywcy, czyli piaskownica archeologiczna z prawdziwymi zabytkami.

Natomiast dzięki rekonstruktorom historycznym z grupy Gdańska Rota Mieszczańska będzie można sprawdzić swoje umiejętności pisania gęsim piórem, a także poznać średniowieczne stroje, a nawet dowiedzieć się jak dawniej bito monety.

Ponadto, od godz. 12.30 do 14.30 w sali kinowej na drugim piętrze spichlerza będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych:

  • „Dysk z Nebry” – Olgierd Felczak (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Najnowsze odkrycia zabytków brązowych z Pomorza” – dr Piotr Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Łzy słońca – o fascynacji bursztynem w okresie wpływów rzymskich” – Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  • „Porcelanowe skarby z głębin mórz” – dr Anna Rembisz-Lubiejewska (Narodowe Muzeum Morskie).

Natomiast o godz. 15.00 rozpocznie się spacer z archeologiem. Po Wyspie Spichrzów oprowadzać będzie Bogdan Kościński z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link