Aktualności Kultura

Z gliną w roli głównej [Zdjęcia]

Z gliną w roli głównej [Zdjęcia]

W sobotnie popołudnie, 2 września, na placu Pokoju odbył się piknik rodzinny pod nazwą „Ceramiczny Lębork”. Wydarzenie, zorganizowane przez Urząd Miejski w Lęborku, Muzeum w Lęborku oraz firmę Wienerberger Polska, było nie tylko okazją do świętowania jubileuszu lokalnej cegielni, ale także do nawiązania bliższych więzi między społecznością a firmą.

reklama

Lęborczanie mogli wziąć udział w prowadzonych przez doświadczonego ceramikarza warsztatach tworzenia przedmiotów z gliny. Misy, wazony, skarbonki – każdy mógł wykonać swój własny unikalny projekt, co przyciągnęło mieszkańców i turystów.

Z koeli na stoisku Muzeum w Lęborku odwiedzający mogli spróbować swoich sił w lepieniu w glinie tradycyjną metodą rzemieślniczą, bez użycia koła garncarskiego. To była prawdziwa lekcja historii i tradycji rzemiosła.

Podczas festynu PTTK oraz stowarzyszenie „Na 102”, prowadzące Społeczne Archiwum Ziemi Lęborskiej, zbierało archiwalne zdjęcia, dokumenty, wspomnienia, które ma na celu stworzenie cennego archiwum historii Lęborka.

Wolontariuszki ze Stowarzyszenia EDUQ dbały o rozrywkę najmłodszych uczestników pikniku. Było malowanie twarzy, zabawy ruchowe, dmuchane zjeżdżalnie – dzieci nie mogły narzekać na nudę.

Dla poszukiwaczy przygód, zorganizowano grę terenową, podczas której można było odkrywać tajemnice Lęborka i zdobywać nagrody. W sumie w zabawie wzięło udział siedem drużyn.

Przy okazji wydarzenia lęborczanie mieli też okazję, by lepiej poznać historię lęborskiej cegielni i odszukać na starych zdjęciach swoich bliskich wśród dawnych pracowników zakładu. Wszystko dzięki firmie Wienerberger, która jest producentem ceramicznych materiałów budowlanych i od 1995 r. kontynuuje produkcję w cegielni w Lęborku.

Organizatorami pikniku byli Wienerberger Polska, Muzeum w Lęborku oraz Urząd Miejski w Lęborku.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Facebook / Muzeum w Lęborku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECAMY
 
close-link