Aktualności

Przyznano nagrody za promocję Ziemi Lęborskiej [Zdjęcia]

Przyznano nagrody za promocję Ziemi Lęborskiej [Zdjęcia]

W auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku odbyła się kolejna, 38. edycja Lęborskich Dni Techniki, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej. Podczas wydarzenia, którego tematem przewodnim była 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, wręczono też wyróżnienia Naczelnej Organizacji Technicznej.

reklama

Wydarzenie, które miało miejsce w piątek, 2 czerwca, w szczelnie wypełnionej auli ZSMI rozpoczęło się od interesującego wykładu mgr Bogny Pazderskiej z Hevelianum w Gdańsku pt. „Mikołaj Kopernik i jego wpływ na nasze życie”. Po wykładzie zaprezentowano kandydatów do tegorocznych Certyfikatów Promocji Ziemi Lęborskiej, które przyznano w trzech kategoriach: „Osobowości”, „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań” oraz „Pomoc dla walczącej Ukrainy”.

W kategorii „Osobowości” zwyciężył Robert Kujawski – żołnierz Wojska Polskiego z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, a także sportowiec i społecznik, który swoje sportowe wyczyny łączy z charytatywnymi zbiórkami finansowymi na szczytne cele. Ma on na swoim koncie m.in. 31 przebiegniętych maratonów w czasie jednego miesiąca, rajd rowerem dookoła Polski, 800-km marsz na Rysy i wiele innych. Podczas tych wyczynów zbierał środki na budowę hospicjum w Pogorzelicach oraz pieniądze na schroniska dla zwierząt. Od poniedziałku, 5 czerwca rozpoczyna 30 ultramaratonów, które zamierza pokonać w czasie 30 dni. Zebrane środki mają wesprzeć niepełnosprawnego sportowca Dariusza Gabrynowicza – mistrza Europy w siłowaniu na rękę w wyjeździe na Mistrzostwa Świata w Malezji.

W drugiej kategorii „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań” zwyciężyło świętujące w tym roku 10-lelcie działalności Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu “Niebieski Skarb”. Wyróżnienie otrzymał Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski Uczniów Rzemiosła organizowany przez Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości, a także Zespół Muzyki Dawnej „Lunaris” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku oraz Klub Karate Shotokan w Lęborku.

Ze względu na dramatyczną sytuację za wschodnią granicą, kapituła zdecydowała o utworzeniu nowej, trzeciej kategorii: „Pomoc dla walczącej Ukrainy”. W tej kategorii Certyfikat Promocji Ziemi Lęborskiej otrzymało Lęborskie Koło Związku Ukraińców, które wraz z parafią grekokatolicką pw. św. Dymitra w Lębork pomaga rodakom w Polsce i na Ukrainie. Kapituła doceniła także zasługi w obszarze pomocy Ukrainie Polskiego Czerwonego Krzyża w Lęborku, Związku Diecezjalnego Dzieło Kolpinga Diecezji Pelplińskiej w Łebie oraz działań Rycerzy Kolumba z Łebskim Towarzystwem Oświatowym.

Dwie nagrody specjalne trafiły do Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku – obchodzącej w tym roku 40-lecie działalności na Ziemi Lęborskiej oraz do Reginy Szczupaczyńskiej, kierownik zespołu „Frantówka” za organizację „Międzynarodowych spotkań z folklorem – Muzyka Regionów”.

Tegoroczna gala Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej stała się również okazją do wręczenia Medalu Starosty Lęborskiego. Z rąk Alicji Zajączkowskiej otrzymał ją Zbigniew Barański – od ponad 30 lat pełniący funkcję dyrektora Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lęborku.

W ramach Lęborskiego Dnia Techniki rozstrzygnięto konkursy na Nauczyciela Zawodu, Mister Budownictwa 2023, Menadżera Ziemi Lęborskiej 2023, a także w XV Otwartym Pomorskim Konkursie Sudoku.

Nauczycielem Zawodu 2023 został Stanisław Block, nauczyciel praktycznej nauki w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku, technolog robót wykończeniowych oraz murarz. Tytuł Menadżera Ziemi Lęborskiej 2023 otrzymał Marek Puda, kierownik zakładu „Wienerberger” w Lęborku. Tytuł Mistera Budownictwa 2023 za realizację projektu „Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania Wieży Ciśnień w Lęborku na funkcję publiczne, komercyjne i edukacyjne” autorstwa dra inż. arch. Stefana Niewiteckiego otrzymało Miasto Lębork oraz autor projektu.

W konkursie wiedzy dla uczniów o „Mikołaj Kopernik: życie, odkrycia i wynalazki” zwyciężyli Ewa Grabowska ze SJ Szkoły Podstawowej w Lęborku i Kamil Maszota ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach. Natomiast w konkursie Sudoku zwyciężyła Aleksandra Kochanowska.

Nagrodzonym i wyróżnionym nagrody wręczali: starosta Alicja Zajączkowska, członkowie zarządu powiatu Adam Nowak, Jacek Perłak i Ryszard Wenta oraz przewodniczący rady powiatu lęborskiego – Mirosław Tandek wraz z zastępcami Marianem Borkiem i Witoldem Krużyckim, a także burmistrz Lęborka – Witold Namyślak.

Organizatorami wydarzenia był Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku, Oddział Pracodawców Pomorza w Lęborku, Urząd Miejski w Lęborku, Starostwo Powiatowe w Lęborku, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych i Społeczna Szkoła, Wydział Ochrony Środowiska UM i Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa w Lęborku.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku

POLECAMY
 
close-link