16/06/2024
Aktualności

Pomogli uchodźcom nauczyć się fachu

Pomogli uchodźcom nauczyć się fachu

Ponad dwudziestu obywateli Ukrainy skorzystało ze wsparcia w postaci szkoleń zawodowych i zajęć integracyjnych organizowanych przez Łebski Uniwersytet Ludowy Stella Maris w ramach projektu „Pomorskie z Ukrainą”.

reklama

Uchodźcy przyjmowani byli do ośrodka szkoleniowego, w którym otrzymali zakwaterowanie i wyżywienie oraz przeszli cykl szkoleń zawodowych, które w przyszłości pomogą znaleźć pracę w Polsce. Celem projektu było wsparcie obywateli Ukrainy, a także na trwałe wzmocnienie ich postaw społecznych, edukacyjnych, zdrowotnych, zawodowych i kulturalnych, poprzez naukę języka polskiego. Ośrodek organizował kursy zawodowe w uzgodnieniu z doradcą zawodowym oraz spotkania przybliżające polską kulturę.

– Od początku projektu kurs pracownik obsługi hotelowej z elementami gastronomii ukończyły 23 osoby dorosłe -– mówi koordynator projektu Jan Biernacki – Ostatnia grupa, którą mieliśmy pod koniec maja liczyła dwanaście dorosłych kobiet i dziesięcioro dzieci. Był to ekstremalnie szybki kurs, który zajął ponad tydzień, bo zajęcia odbywały się od rana do wieczora. Szkolenie przeprowadził szef kuchni Mirosław Labuda. Na czas kiedy mamy zdobywały nowe umiejętności, dzieci otrzymały zakwaterowanie i miały zapewnioną opiekę na naszej świetlicy. Wszystko było oczywiście nieodpłatne, a uczestniczki miały zapełnione pełne wyżywienie – śniadanie, obiad i kolację. Podczas szkoleń odbywały się także lekcje z języka polskiego czy spotkania integracyjne i kulturalne.

Działania te zostały sfinansowane dzięki granitowi pozyskanemu w ramach projektu „Pomorskie z Ukrainą”, który stworzył marszałek województwa, by wspierać osoby z Ukrainy, przybyłe na Pomorze w związku z działaniami wojennymi. Dzięki zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w puli jest ponad 25,5 mln zł, które organizacje ubiegające się o wsparcie mogą przeznaczyć na integrację społeczną imigrantów i imigrantek ze społecznością lokalną, a także zapewnienie interwencji związanej z kompleksową integracją społeczną i zawodową.

reklama

zdjęcia źródło: Łebski Uniwersytet Ludowy Stella Maris

reklama