24/04/2024

Pogoń przegrała w Kolbudach [Zdjęcia]

Piłkarze Pogoni Lębork przegrali na wyjeździe z AS-em Kolbudy 0:1 (0:1) w rozegranym dziś meczu 34. kolejki rundy wiosennej IV ligi sezonu 2022/2023.

Mimo udanej wiosny, piłkarzom Pogoni przytrafiają się też niemiłe wpadki. Dzisiejsza (sobota, 3 czerwca) przegrana po słabym meczu z AS-em Kolbudy była ich 4. porażką w 15. meczu tej rundy. Oprócz tego mają też na swoim koncie 9 zwycięstw i 2 remisy.

Przypomnijmy, że tydzień temu udało się wygrać u siebie z MKS-em Władysławowo 3:1, a wcześniej także 2:1 z Borowiakiem Czersk, 1:0 z Arką II Gdynia, 3:0 z Chojniczanką II Chojnice, 2:0 z Bytovią Bytów i 2:1 z Gryfem Wejherowo. Przy Kusocińskiego padł też bezbramkowy remis z liderem tabeli KTS-K Wikęd Luzino oraz przytrafiła się porażka z Gryfem Słupsk 0:2.
Natomiast na wyjeździe Pogoń wygrała z Jantarem Ustka 2:0 oraz Spartą Sycewice 3:1, jak również 3:0 walkowerem nad wycofanym z rozgrywek po 28. kolejce GKS-em Kowale. Piłkarze remisowali też z Aniołami Garczegorze 2:2 oraz doznali porażek 0:1 na boisku Czarnych Pruszcz Gdański i pechowo 2:3 z Wierzycą Pelplin.

Natomiast Akademia Sportu Kolbudy przed tym meczem zajmowała 15. lokatę w tabeli, będąc blisko utrzymania. Zespół trenera Jacka Grembockiego zdobył do tej pory 40 punktów (8 mniej niż Pogoń). Jednak ostatnie spotkania to zwyżka formy i zwycięstwa z Borowiakiem, Bytovią i Jantarem. W połowie rundy drużynę wzmocniła trójka zawodników z rozwiązanej drużyny GKS-u Kowale, którymi są Piotr Jaroszek, Damian Kugiel i Jan Nadolski. Jesienią w Lęborku Pogoniści wysoko ulegli drużynie z Kolbud 0:4. Dzisiejszy mecz był więc okazją do rewanżu.

O godzinie 11 na stadionie w Kolbudach przy ulicy Polnej 55 przy pięknej pogodzie nie było kompletu publiczności. Stawiło się jedynie około 30 kibiców, w tym grupka „ultrasów” z flagą.

W 17. minucie mocny strzał na bramkę Kolbud oddał Paweł Kowalczyk, jednak bramkarz gospodarzy wykazał się czujnością i z trudem wybił piłkę na rzut rożny. W 19. minucie Dawid Rogacki był bliski zdobycia gola. Zawodnik Pogoni mocno uderzył, ale znów obronił bramkarz Kolbud. Mateusz Klecha próbował jeszcze dobijać piłkę do bramki, ale bez powodzenia. W kolejnych minutach Pogoń nadal dominowała na boisku, wypracowując sobie groźne sytuacje bramkowe. Jedną z nich miał Damian Wojda, który przeprowadził rajd prawą stroną, wpadł w pole karne i mocno strzelił w kierunku bramki. Niestety, również i tym razem bramkarz gospodarzy obronił, choć było blisko, by kapitan lęborczan Michał Kowalkowski do niej dopadał i dobił strzał kolegi.

W 37. minucie Pogoniści pogubili się w defensywie, co wykorzystał Damian Kugiel, który celnym uderzeniem z woleja wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Pierwsza połowa zakończyła się wiec jednobramkowym prowadzeniem drużyny z Kolbud.

Na drugą połowę gracze Pogoni wyszli z zamiarem szybkiego odrobienia straty. W 53. minucie Damian Wojda wpadł z impetem w pole karne z piłką przy nodze, ale został jednak niestety zablokowany. W 64. minucie trener Grzegorz Bednarczyk postanowił dokonać podwójnej zmiany. Z boisko zeszli Dawid Rogacki i Michał Kowalkowski, a w ich miejsce pojawili się Franciszek Stenka i Jakub Leszkiewicz

W 66. minucie mogło być już po meczu, gdy w groźnej sytuacji sam na sam z Arkadiuszem Kolke znalazł się zawodnik gospodarzy. Udana interwencja goalkeepera Pogoni uchronił zespół przed stratą drugiego gola.

Piłkarze Pogoni próbowali swoich szans strzałami z dystansu. W 70. minucie Łukasz Kwaśnik zdecydował się na takie uderzenie, ale niestety piłka przeleciała obok bramki

Kolejne minuty to ataki drużyny AS Kolbudy. W 72. minucie przeprowadzili groźną akcję, po której  piłka przeleciała obok słupka bramki Pogoni. W 74. minucie piłkarze Kolbud trafili w poprzeczkę przyjezdnych.

Lęborczanom pozostał kwadrans na odwrócenie przebieg tego meczu, ale piłkarze nie mieli pomysłu na doprowadzenie do remisu. Kolejne zmiany też nie przyniosły odmiany w grze. W 77. minucie Damian Formela zmienił Błażeja Siłkowskiego, a w 89. minucie z boiska zeszli Marcin Wiśniewski i Łukasz Kwaśnik. W ich miejsce trener desygnował do gry Ksawerego Ronowskiego i Michała Syrnyka.

Do podstawowego czasu gry sędzia doliczył 5 minut. W 92. minucie Dawid Patelczyk uderzył mocno z dystansu, ale niestety prosto w bramkarza. Była to ostatnia szansa Pogoni. Wynik już się nie zmienił i lęborczanie przegrali w Kolbudach po słabszym spotkaniu 0:1.

34. kolejka IV ligi, 3 czerwca 2023 r., godz. 11
AS Kolbudy – Pogoń Lębork 1:0 (1:0)
bramki: 1:0 Damian Kugiel (’37)

Pogoń: Kolke – Kowalczyk, Wiśniewski (’89 Ronowski), Kowalkowski (’64 Leszkiewicz), Wojda, Kwaśnik  (’89 Syrnyka), Klecha, Rogacki (’64 Stenka), Romanek, Patelczyk, Siłkowski (’77 Formela)

Po tym meczu, Pogoń z 48 punktami i bilansem 15-3-16 (gole 44-54) pozostała na 12. miejscu w tabeli, a AS Kolbudy wskoczył na miejsce 13. (43 punkty, z bilansem 13-4-17 i golami 49-57). Do końca sezonu 2022/2023 pozostały już tylko 4 kolejki. W następnym meczu, w ramach 35. kolejki IV ligi, Pogoń zmierzy się na własnym stadionie z Powiślem Dzierzgoń. Mecz odbędzie się w czwartek, 8 czerwca o godzinie 17. Następnie w niedzielę, 11 czerwca o godzinie 16 Pogoń na wyjeździe zagra z Pomezanią Malbork. Ostatnie dwa mecze to pojedynki u siebie z Gromem Nowy Staw (sobota, 17  czerwca o godz. 17) oraz na wyjeździe z Jaguarem Gdańsk (sobota, 24 czerwca o godz. 17).

Źródło/Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork / Akademia Sportu Kolbudy