18/05/2024
Aktualności

Na uniwerek już nie tylko do Gdańska [Zdjęcia]

Na uniwerek już nie tylko do Gdańska [Zdjęcia]

1 czerwca, w wyniku ustawy Sejmu RP, Akademia Pomorska w Słupsku przekształciła się w Uniwersytet Pomorski. To dobra wiadomość m.in. dla przyszłych studentów z Lęborka i powiatu lęborskiego, dla których będzie to będzie to najbliżej położona uczelnia państwowa tej rangi.

reklama

Decyzja o podwyższeniu rangi Akademii Pomorskiej w Słupsku do Uniwersytetu zapadła na początku marca, gdy Sejm RP przyjął odpowiednią ustawę. Sukces słupskiej uczelni jest zwieńczeniem wielu lat wysiłku całej społeczności akademickiej. To także historyczne i przełomowe wydarzenie w życiu miasta, regionu, niosące ze sobą wielką szansę na rozwój. Nowa nazwa uczelni zaczęła obowiązywać od 1 czerwca, a wszyscy obecni studenci, którzy od tej chwili staną się jej absolwentami otrzymają już dyplom uniwersytetu.

Więcej o tym czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/03/09/w-slupsku-powstal-uniwersytet-pomorski-zdjecia/

Natomiast wczoraj, w piątek 2 czerwca, w nowej, uczelnianej auli odbyły się obchody 54. Święta Uczelni – po raz pierwszy już jako Uniwersytet Pomorski. Uroczystościom przewodniczył rektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP, a wśród wielu zaproszonych, znamienitych gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści, władze samorządowe województwa, miasta, powiatu i okolicznych gmin. Obecni byli także rektorzy i pracownicy zaprzyjaźnionych uczelni krajowych i zagranicznych, a także przedstawiciele świata biznesu. Wydarzenie uświetnił koncert studentów, absolwentów i pracowników Katedry Sztuki Muzycznej UP.

Słupska uczelnia otrzymała wyjątkowy prezent od premiera Mateusza Morawieckiego, którym była księga pamiątkowa, w której szef rządu dokonał pierwszego wpisu. Tą wyjątkowo ważną uroczystość zakończyło odsłonięcie nowej nazwy uczelni znajdującej się na głównym budynku przy ul. Bohaterów Westerplatte. Dokonali tego minister i rzecznik rządu Piotr Müller wraz z władzami uczelni.

Przypomnijmy, że uczelnia powstała w 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, dla której bazą było Studium Nauczycielskie istniejące od 1957 roku. W 1974 nastąpiło jej przekształcenie w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Podejmowane od tamtego momentu działania, ostatecznie pozwoliły spełnić wszystkie wymogi ustawowe, co w 2000 roku zaowocowało otrzymaniem statusu akademickiego, a WSP stało się Pomorską Akademię Pedagogiczną. Od 2006 r. uczelnia funkcjonowała jako Akademia Pomorska, by w 2023 r. stać się Uniwersytetem Pomorskim.

Jest to jedyna publiczna i najstarsza uczelnia w Słupsku, w której ponad 3 tys. studentów kształci się m.in. na kierunkach humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych i ścisłych.

W ostatnich kilku latach, dzięki kolejnym inwestycjom i rządowemu wsparciu, uczelnia bardzo się rozwinęła. Poprawiła się infrastruktura i warunki studiowania. Powstała nowa, wielofunkcyjna aula dla ponad 250 osób, nowe pracownie i laboratoria, nowe kierunki kształcenia, znacząco zwiększono ilość środków finansowych na badania naukowe. Uczelnia uruchomiła też szkołę doktorską oraz uzyskała największą liczbę uprawnień w swojej historii. Z trzech, które posiadała w 2018 r., do aż siedmiu, które uprawniają do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Był to jeden z czynników, który dał możliwość podniesienia rangi uczelni.

reklama

Zdjęcia: Facebook \ Uniwersytet Pomorski w Słupsku

reklama