16/06/2024
Aktualności

Potrzebna krew minusowa

Potrzebna krew minusowa

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku kończą się zapasy krwi z grup minusowych. Lęborczanie i mieszkańcy powiatu mogą podzielić się darem krwi w poniedziałki i środy w Oddziale Terenowym w szpitalu przy ulicy Węgrzynowicza.

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku obecnie najbardziej brakuje krwi z grup minusowych. Szczególnie cenna jest krew z rzadkiej grupy A Rh- oraz przede wszystkim 0 Rh-, którą ma zaledwie 6% populacji, i którą można przetoczyć każdemu człowiekowi. Zapasy krwi z grup plusowych A Rh+, B Rh+, AB Rh+, 0 Rh+, a także minusowej AB Rh- są w wystarczających ilościach (pobierane są jedynie płytki krwi lub osocze). Natomiast stan grupy B Rh- jest w średniej ilości.

reklama

Lęborczanie i mieszkańcy powiatu lęborskiego mogą oddać krew w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku mieszczącym się w szpitalu przy ul. Węgrzynowicza. Pobieranie krwi odbywa się w poniedziałki i środy. Zarejestrować się można dzwoniąc w godzinach od 7:30 do 12:00 pod nr tel. 59 863-52-79.

Warunki oddawania krwi, na które narzekali krwiodawcy, już się już poprawiły. Niedawno pisaliśmy o remoncie jaki przechodzi Odział Terenowy. Więcej o tym czytaj tu:
https://www.lebork24.info/2023/04/19/remont-punktu-pobran-juz-sie-rozpoczal/

Przypomnijmy, że pobranie trwa jedynie 10 minut, a  jednorazowo można oddać 450 ml w odstępie 8 tygodni. Oprócz satysfakcji z pomocy drugiemu człowiekowi, krwiodawcy przysługują 2 dni wolne od pracy (pod rząd) oraz 8 tabliczek czekolady.

Szczegółowe informacje dotyczące krwiodawstwa znaleźć można na stronie:
http://krwiodawstwo.slupsk.pl/

reklama
reklama