03/03/2024
Aktualności

Remont punktu pobrań już się rozpoczął

Remont punktu pobrań już się rozpoczął

Dobra wiadomość dla Honorowych Dawców Krwi z Lęborka i powiatu lęborskiego, korzystających z działającego przy szpitalu przy ul. Juliana Węgrzynowicza w Lęborku Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku. Lęborska siedziba właśnie przechodzi remont, dzięki czemu poprawią się warunki, na które od dawna narzekali krwiodawcy.

reklama

Honorowi Dawcy Krwi od lat zgłaszali swoje uwagi dotyczące niedostatecznych warunków lokalowych działającego przy szpitalu przy ul. Juliana Węgrzynowicza w Lęborku Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku. Wielu krwiodawców zrezygnowało nawet z oddawania krwi właśnie przez fatalne warunki w jakich pobierana jest tam krew. Inni zagrozili, że zrobią to jeśli nic się tam nie zmieni.

Jak się jednak okazało, wygląd wnętrza budynku już się zmienia. Właśnie trwa remont mający na celu dostosowanie tego miejsca do wymogów XXI wieku. W ramach prowadzonych prac punkt terenowy przejdzie gruntowne odświeżenie. Zaplanowano malowanie ścian i sufitów nie tylko na korytarzu i gabinecie poboru krwi, ale też we wszystkich ośmiu pomieszczeniach punktu.

Odświeżenie lokalu nie oznacza jednak, że RCKiK w Słupsku zaprzestało poszukiwania nowej siedziby dla swojego oddziału w Lęborku. Nadal jednak nie wiadomo kiedy nastąpi oczekiwana przez wszystkich przeprowadzka. Centrum w lakonicznym komunikacie nie zdradziło żadnych szczegółów.

– Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku informuje, że od wielu miesięcy trwają rozmowy ze Starostwem Powiatu Lęborskiego w sprawie znalezienia odpowiedniego lokalu – mówi Magdalena Żynis, kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości RCKiK w Słupsku. – Z chwilą znalezienia odpowiedniego lokalu  RCKiK w Słupsku bądź Starostwo Powiatowe w Lęborku poinformuje dawców.

Przypomnijmy również, że lęborski szpital jest tylko podmiotem wydzierżawiającym RCKiK w Słupsku pomieszczenia na podstawie zawartej umowy, a punkt terenowy istnieje w tej lokalizacji nieprzerwalnie od 30 kwietnia 2013 r. Według dyrekcji szpitala pretensje krwiodawców były nieuzasadnione, a warunki lokalowe odpowiednie. W opinii dyrekcji pomieszczenia nie wymagały też pilnego remontu, a przez minione 10 lat nie było problemów z warunkami, w jakich funkcjonuje.

– Lokal spełnia wszystkie warunki dotyczące wymogów, w jakich ma być pobierana krew od Honorowych Dawców Krwi – informuje Artur Barna, naczelny lekarz Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. – W imieniu RCKiK w Słupsku, mogę stwierdzić, że nie byłoby dopuszczalne prowadzenie takiej działalności w tym miejscu, bez spełnienia wszystkich formalnych kryteriów, również lokalowych.

Mimo tych zapewnień, RCKiK w Słupska chciałoby zmienić wynajmowane pomieszczenie na inne, o większej powierzchni użytkowej. Wiadomo jednak póki co tyle, że takiego nie może zaoferować lęborski szpital, ponieważ sam cierpi na braki lokalowe w stosunku do potrzeb.

Dzięki przeprowadzce punktu krwiodawstwa do innego lokalu, jego działalność mogłaby m.in. zostać rozszerzona na całotygodniową możliwość oddawania krwi. Obecnie odział działa tylko dwa dni w tygodniu, w poniedziałki i środy.

reklama
reklama