17/05/2024
Aktualności

Tysiąc gier w jednym miejscu

Tysiąc gier w jednym miejscu

Każdy miłośnik gier planszowych znajdzie tu coś dla siebie. Są tu zarówno tak popularne tytuły jak „Milionerzy” czy „Wsiąść do pociągu” jak i prawdziwe białe kruki, których próżno szukać obecnie w sklepach. Ta największa w regionie kolekcja gier planszowych znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku.

reklama

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Armii Krajowej w Lęborku od 12 lat znajduje się Ludoteka, czyli wypożyczalnia gier planszowych. Do chwili obecnej udało się w niej zgromadzić ponad tysiąc gier. Planszówki cieszą się sporym zainteresowaniem lęborczan, a pokaźny zbiór dostępny w Dziale dla Dzieci i Młodzieży wciąż się powiększa.

– Jesteśmy pierwszą biblioteką w Polsce, która otworzyła Ludotekę – mówi Marcelina Prengel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku. – Posiadamy gry zarówno dla dzieci do lat 5, jak i dla starszych dzieci, młodziezy i dorosłych. Gry są u nas ułożone według przedziału wiekowego od 0 do 103 lat. Starsi przeważnie proszą o poradę przy wyborze odpowiedniej planszówki, natomiast jeśli chodzi o dzieci, to wystarczy, że rodzice je przyprowadzą przed regał, a ich wybór jest natychmiastowy.

Najmłodsi najczęściej wybierają „Dobble Kids” oraz „Operację Minionki”, która wymaga dużej zręczności i spokoju. Jeśli chodzi o dorosłych to głównie wybierane są te, które zdobyły tytuł Gry Roku. Tu numerem jeden jest emocjonująca gra dla całej rodziny o wielkiej, kolejowej przygodzie pt. „Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż” oraz „Wsiąść do pociągu: Europa”. To jednak nie wszystko.

– Jeśli chodzi o młodzież i dorosłych to rekordy popularności biją rónież takie Gry Roku jak „Splendor”, „Tajniacy” oraz „Wysokie napięcie” – podkreśla Marcelina Prengel. – Gracze chętnie wybierają też „Milionerów”, „Podaj dalej!”, „La Cucaracha” oraz „Taboo”.

Wśód tysiąca tytułów znaleźć można również przygodową grę „Wiedźmin: Stary Świat”, która zabiera graczy w podróż po fantastycznym świecie pełnym niebezpieczeństw i tajemnej magii. Są także gry „Kolejka” o rzeczywistości lat 80. oraz „PRL – Planszowa Rozrywka Ludowa”, dzięki którym starsi gracze przeniosą się w nostalgiczną podróż do czasów swojej młodości. Młodzi natomiast będą mogli poznać powojenną historię Polski. Mniejszą popularnością cieszą się dawne hity takie jak „Chińczyk” czy „Monopoly”.

– Dużym zainteresowaniem cieszy się też gra wydana przez naszą bibliotekę pt. „Kultowy Lębork” – informuje Marcelina Prengel. – Grę stworzyła młodzież licealna, która spotykała się u nas na warsztatach. To świetna gra, przeznaczona dla osób w wieku 12+.Mamy też pełną niespodzianek grę pt. „Tarcza Nipkowa”.

Raz w miesiącu w bibliotece odbywają się też zajęcia tematyczne związane z grami zatytułowane „Soboty na planszy”. Natomiast miłośnicy królewskiej gry mogą przyjść na zajęcia „Sobota na szachownicy”.

– Każdy może wypożyczyć grę, trzeba jednak wcześniej wykupić abonament w wysokości 30 zł, by móc korzystać przez pół roku i 50 zł przez rok – oznajmia Marcelina Prengel. – Dzięki temu można wziąć do domu dwie gry na dwa tygodnie. Można oczywiście przychodzić częściej i je wymieniać. Abonament pozwala nam, by na koniec roku za zebrane pieniądze zakupić kolejną partię nowych planszówek.

Gry planszowe dostępne są również w filii biblioteki przy ulicy Kościuszki przy Szkole Podstawowej nr 5. Więcej informacji dotyczących gier oferowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lęborku można uzyskać w jej siedzibie przy ul. Armii Krajowej, a także przeglądając zbiory dostępne na stronie:
https://www.biblioteka.lebork.pl/o-nas/zbiory/gry-planszowe/

reklama
reklama